banner2

Son dakika: Tarih belli oldu! Aliyev, Ermenistan Başbakanı Paşinyan ile görüşecek

Son dakika haberleri... Karabağ'daki gerilim devam ederken Azerbaycan lideri İlham Aliyev ve Nikol Paşinyan görüşme kararı aldı.

Dünya 24.09.2023, 16:49 24.09.2023, 17:12
Abone ol
Son dakika: Tarih belli oldu! Aliyev, Ermenistan Başbakanı Paşinyan ile görüşecek

Uluslararası haber ajansı AFP'nin 'Son dakika' koduyla geçtiği habere göre Azerbaycan lideri İlham Aliyev, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ile 5 Ekim'de Ermenistan'ın başkenti Erivan'da bir araya gelecek.

ANTİTERÖR OPERASYONU

Azerbaycan, ülke sınırları içinde 'anayasal düzeni yeniden sağlamak amacıyla' Karabağ'da bir "terörle mücadele" operasyonu düzenlediğini duyurdu. Bakü, bölgedeki ayrılıkçı rejimin kendini feshetmesi çağrısını da yaptı. Erivan ise Bakü'yü 'etnik temizlik' yapmakla suçladı.

MÜHİMMATLARA EL KONULDU

Azerbaycan’ın Karabağ’da yasa dışı bulunan Ermeni silahlı gruplarına karşı başlattığı terörle mücadele operasyonunun sona ermesinin ardından bölgede Ermeni silahlı grupları tarafından bırakılan askeri teçhizatlara Azerbaycan Ordusu tarafından el konuldu. Azerbaycan Savunma Bakanlığı tarafından söz konusu silah ve mühimmatların görüntüleri paylaşılırken, Karabağ’daki Yukarı Veyselli köyünde Ermeni silahlı gruplarının terk ettiği askeri ekipman, silah ve mühimmatların Azerbaycan ordusu tarafından ele geçirildiği açıklandı.

TESLİM OLANLARIN ÇIKIŞINA İZİN VERİLECEK

Azerbaycan İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Elşad Hacıyev yaptığı açıklamada, 20 Eylül'de varılan anlaşmaya göre silahlarını teslim eden Ermeni güçlerin Azerbaycan’ın Karabağ bölgesinden çıkması için gerekli şartların sağlanacağını duyurdu. Hacıyev, teslim olan Ermeni güçlerin Laçın-Hankendi ve Kelbecer-Başargeçer yolları üzerinden otobüs ve özel araçlarla çıkarılacağını belirtti.

ERMENİLERE VATANDAŞLIK YOLU

Azerbaycan İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Elşad Hacıyev, Karabağ'da yaşayan Ermeni halkın Azerbaycan vatandaşlığı almak için başvuru yaptığını söyledi. Hacıyev, “Bu bölgede yaşayan Ermeni asıllı vatandaşların her birinin Azerbaycan anayasasına uygun olarak vatandaşlık meseleleri değerlendirilecektir. Onlara pasaport ve kimliklerin verilmesi konusu üzerinde çalışılıyor. Elbette başvuranlar var. Bu kişilerin temel isteği güvenlik ve sağlık meseleleridir” dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!