Son dakika! Rusya'dan Finlandiya'ya gözdağı! 'NATO'ya girmeniz bizim için tehdit'

Finlandiya'nın NATO'ya katılacağını açıklamasının ardından Kremlin'den bir yanıt geldi. Açıklamada bu kararın Rusya için bir tehdit olduğu söylendi. Diğer yandan Baltık ve İskandinav ülkelerinin NATO çatısı altında birleşmesi Rusya'nın sınırlarının NATO ile birleşeceği anlamına geliyor. Ukrayna işgali sonrası alarma geçen bölge ülkeleri NATO çatısı altında kendilerine güvence sağlamak için çalışıyor.

Dünya 12.05.2022, 12:48 12.05.2022, 14:05
Abone ol
Son dakika! Rusya'dan Finlandiya'ya gözdağı! 'NATO'ya girmeniz bizim için tehdit'

Finlandiya'nın NATO'ya katılacağını bildirmesinin ardından Kremlin'den açıklama yapıldı. Konuyla ilgili yapılan açıklamada Finlandiya'nın NATO'ya katılmasının Rusya için büyük bir tehdit oluşturduğu belirtildi. 

'NATO ÜYELİĞİ RUSYA İÇİN TEHDİT ANLAMINA GELİYOR'

Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov yaptığı açıklamada, "Finlandiya'nın NATO'ya katılımı Rusya için kesinlikle bir tehdit oluşturacak" ifadelerine yer verdi.

'AVRUPA DAHA GÜVENLİ OLMAYACAK'

Diğer yandan NATO'nun genişlemesinin Avrupa'yı daha güvenli yapmayacağına dikkat çeken Peskov, "Herkes NATO ile Rusya arasında doğrudan bir çatışmayı önlemek istiyor" diye konuştu. 

İSVEÇ'TE NATO ÇATISI ALTINA GİRİYOR

Ayrıca İsveç'te benzer bir senaryoyu gerçekleştirmek için bürokratik süreci hızlandırıyor. Finlandiya gibi yaz ayında başvuru yapmayı planlayan İsveç NATO saflarına katılmaya çalışıyor. 

STOLTENBERG'DEN FİNLANDİYA'YA DESTEK MESAJI

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Finlandiya'nın NATO üyeliği hamlesi hakkında değerlendirmede bulundu. 

Stoltenberg açıklamasında "Finlandiya, üyelik başvurusu yapmaya karar verirse NATO'da memnuniyetle karşılanacak, katılım süreci sorunsuz ve hızlı olacaktır. Finlandiya, NATO'nun en yakın ortaklarından biri, olgun bir demokrasi, AB üyesi ve Avrupa-Atlantik güvenliğine katkı sağlayan önemli bir ülkedir. NATO üyeliğinin hem Finlandiya'nın hem de NATO'nun güvenliğini güçlendireceği hakkında Cumhurbaşkanı Niinistö ve Başbakan Marin ile aynı fikirdeyim. Üyelik, NATO'nun kapılarının açık olduğunu, Finlandiya'nın kendi geleceğine karar verdiğini gösterecektir." sözlerine yer verdi. 

FİNLANDİYA: NATO'YA GÜÇ KATACAĞIZ

Finlandiya Dışişleri bakanı Pekka Haavisto, ülkesinin NATO üyeliğine başvurma niyetini beyan eden açıklamanın ardından "gelecekteki müttefik olarak NATO'yu daha da güçlendireceklerini" belirtmişti. 

BALTIKLARIN RUSYA İÇİN ÖNEMİ

Baltıklar genel olarak Rusya ile diğer kıyı ülkeleri arasında ortak bir çatışma alanı oldu. Sovyetler dağıldıktan sonra Letonya, Litvanya ve Estonya NATO'ya dahil olurken, Rusya ile NATO sınırlarının birbirine yaklaşması Rusya'nın daha saldırgan politikalar izlemesine sebep oldu. 

KIRIM VE GÜRCİSTAN İŞGALLERİ BALTIKLARI ALARMA GEÇİRDİ

Rusya'nın 2008 yılında Gürcistan'ın Güney Osetya ve Abhazya bölgesi ile 2014 yılında Kırım'ı işgal etmesi NATO ve ABD'nin Avrupa'nın doğusunda daha fazla askeri önlem almaya itti. 

FİNLANDİYA VE İSVEÇ UKRAYNA'YI ÖRNEK ALDI

Bu önlemler kapsamında ve Ukrayna'ya saldırı yapılmasının ardından Finlandiya ve İsveç NATO çatısı altında güvenliklerini daha iyi şekilde sağlayabileceklerine inandılar. 

İSKANDİNAV ÜLKELERİ ALARM DURUMUNA GEÇTİ 

Sovyetler Birliği'ne eskiden dahil olan Baltıkların bir kısmı Putin'in son dönemlerde izlediği saldırgan politikalar ile ikaz durumuna geçti. 

BALTIK ÜLKELERİ NATO'NUN BÖLGEDE KALICI OLMASINI İSTİYOR 

Diğer yandan Polonya, Litvanya, Estonya ve Letonya'dan oluşan Baltık ülkeleri bölge güvenliğini sağlamak için NATO'nun varlığının kalıcı olması gerektiğini savunmuştu. 

Letonya Dışişleri Bakanlığı taradfından yapılan açıklamada, dışişleri bakanlarının, görüşmede bölgenin güvenliğinin güçlendirilmesine yönelik iş birliği ve Ukrayna'ya destek konularını ele aldığı bildirilmişti. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!