banner2

Son dakika! Putin: Türkiye’yi gaz merkezini hızlıca inşa edebiliriz

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin "Türkiye'ye gaz merkezini hızlıca inşa edebiliriz" dedi. Diğer yandan Putin "Avrupa ile birçok gaz kontratı imzalayabiliriz. Eminim bunu isteyen birçok ülke olacaktır." dedi.

Dünya 31.10.2022, 23:46 01.11.2022, 00:09
Abone ol
Son dakika! Putin: Türkiye’yi gaz merkezini hızlıca inşa edebiliriz

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin "Türkiye'ye gaz merkezini hızlıca inşa edebiliriz" ifadelerine yer verdi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, "Türkiye'nin, Avrupa'ya gaz tedariki için gaz merkezi olarak seçilmesine gelince. Doğrudan Avrupa ile çalışmak çok zor" ifadelerini kullanarak, “Türkiye'de hızla bir gaz merkezi kurabiliriz" diye konuştu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in "Türkiye’de doğal gaz merkezi" önerisiyle ilgili olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Türkiye’den Avrupa’ya doğal gaz dağıtım merkezi için talimatları Putin ile birlikte verdik. Bu uluslararası bir dağıtım merkezi olacak" açıklamasını yapmıştı. Erdoğan'ın sözlerinin ardından çalışmalar hızlandı. Türkiye'nin uluslararası doğal gaz dağıtım merkezi olmasına ilişkin çalışmalarda yol haritasının yıl sonuna doğru netleşmesi bekleniyor.

PUTİN DAHA ÖNCE NE DEMİŞTİ?

13 Ekim 2022'de Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Kazakistan'ın başkenti Astana'da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le bir araya geldi.

Asya'da İşbirliği ve Güven Artırıcı Önlemler Konferansı Zirvesi çerçevesinde yapılan ikili görüşme öncesi Putin Erdoğan'a, ''(Akkuyu) Nükleer Santral çalışması planlandığı gibi gidiyor. Gaz tedarikinde Türkiye en güvenli güzergâh haline geldi. Avrupa'dan çok daha güvenli bir güzergâh haline geldi. Türkiye'de büyük bir ikmal merkezi kurabiliriz" demişti.

.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!