banner2

Son dakika: Putin kısmi askeri seferberlik ilan etti! Batı ülkemizi yok etmeye çalışıyor

Son dakika haberleri... Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ulusa sesleniş konuşmasında kısmi seferberlik ilan ettiğini açıkladı. Seferberlik zamanında askeri görevden kaçmanın hapis cezası da 5 yıldan 10 yıla çıkarıldı. Rusya Devlet Başkanı Putin, Ukrayna'nın Donbas, Zaporijya ve Herson bölgelerinin bağımsızlık kararlarını desteklediklerini söyledi.

Dünya 21.09.2022, 09:07 21.09.2022, 10:57
Abone ol
Son dakika: Putin kısmi askeri seferberlik ilan etti! Batı ülkemizi yok etmeye çalışıyor

Vladimir Putin, Ukrayna'nın doğusundaki 4 ayrılıkçı bölgenin, Rusya'ya katılması için referandum kararı almasının ardından, ulusa seslendi. Putin, ulusa sesleniş konuşmasında kısmi seferberlik ilan ettiğini açıkladı. Seferberlik zamanında askeri görevden kaçmanın hapis cezası da 5 yıldan 10 yıla çıkarıldı.

Rusya Devlet Başkanı Putin, Ukrayna'nın Donbas, Zaporijya ve Herson bölgelerinin bağımsızlık kararlarını desteklediklerini söyledi.

''BU BİR BLÖF DEĞİL''

Rus lider Putin, Batılı ülkelerin Ukrayna'da barışçıl çözüm istemediklerini savunarak, "Hükümete Donbass'ta savaşmak isteyen gönüllülere yasal statü verilmesi emrini verdim. Toprak bütünlüğümüz tehdit edilirse Rusya mevcut tüm yolları kullanacak. Toprak bütünlüğümüzü korumak için her türlü silahı kullanırız. Bu bir blöf değil" dedi.

''BATI ÜLKEMİZİ YOK ETM EYE ÇALIŞIYOR''

Rusya Devlet Başkanı, ''Batı ülkemizi yok etmek istiyor, hedefimiz Donbas'ı özgürleştirmek. Donetsk ve Luhansk'ın bağımsızlığını destekliyoruz. Batı Rusya ve Ukrayna arasında barış istemiyor. Batı'nın amacı; Rusya'yı zayıflatmak, bölmek ve yok etmek. 1991'de SSCB'yi böldüler ve şimdi Rusya için zaman geldi. Ukrayna kalkını ölüme göndermeye çalıştılar. Batı bize nükleer şantaj yapmaya çalıştı.İlerleyen zamanlarda silah üretimini artıracağız.' şeklinde konuştu.

BUGÜNDEN İTİRABREN BAŞLAYACAK

Rusya'da kısmi seferberlik ilanını öngören kararnameyi imzaladığını söyleyen Putin, kısmi seferberlik faaliyetlerinin bugünden itibaren başlayacağını duyurdu.

300 BİN YEDEK ASKER ÇAĞRILACAK

Öte yandan Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Ukrayna’daki savaşta 5 bin 937 Rus askerinin hayatını kaybettiğini bildirdi. Şoygu, kısmi seferberlik kapsamında toplam 300 bin yedek askerin çağrılacağını söyledi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!