banner2

Son dakika: NATO'dan ortak bildiri: Rusya'yı en güçlü şekilde kınıyoruz!

Son dakika: NATO Zirvesi'nden ortak açıklama: Rusya'yı en güçlü şekilde kınıyoruz.

Dünya 24.03.2022, 16:17 24.03.2022, 17:07
Abone ol
Son dakika: NATO'dan ortak bildiri: Rusya'yı en güçlü şekilde kınıyoruz!

NATO üyesi ülkelerin liderleri, Rusya'nın Ukrayna'ya saldırısı sonrasında ortaya çıkan durumu görüşmek üzere, NATO Karargahında bir araya geldi. Topalntının ardından toplu bildiri yayınlandı.

NATO'nun bildirisinde, Rusya'nın Ukrayna'ya saldırılarının küresel güvenliği tehdit ettiği belirtildi:

"Çin, Rusya'nın savaşına herhangi bir şekilde destek olmaktan kaçınmalı. Putin, Ukrayna'daki askerlerini çekip savaşı sonlandırmalı. İttifakın her karış toprağını savunmayı sürdüreceğiz. Rusya'nın sivillere yönelik saldırılarını şiddetle kınıyoruz. Genel Sekreter Stoltenberg, 30 Eylül 2020'ye kadar görevde kalacak. Ukrayna'ya saldırılardan Belarus'u sorumlu tutuyoruz."

STOLTENBERG: TANKSAVAR VE İHA'LAR GÖNDERECEĞİZ

Toplantı sonrası basın toplantısı düzenleyen Stoltenberg, "Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, bize teşekkür etti. Bugün NATO liderleri daha fazla destek konusunda uzlaştı. 4 NATO ülkesinin lideri Ukrayna'ya desteğimizi onayladı. Baltık Deniz'inden Karadeniz'e kadar desteğimizi artıracağız. 

'RUSYA'YA YAPTIRIM UYGULAMAYA DEVAM EDECEĞİZ'

Rusya'ya yaptırım uygulamaya devam edeceğiz. NATO liderleri caydırıcılığı artırmak için anlaştı. Doğu kanadında daha fazla askerimiz olacak. Denizaltı ve hava filomuzu güçlendiriceğiz. Savaş gemileri kalıcı olarak görev olacak. Bunların detaylarına haziran ayında Madrid'de gerçekleştirilecek olacak zirvemizde karar vereceğiz. NATO liderleri Ukrayna'ya daha fazla destek konusunda anlaştı. Ukrayna'ya tanksavar, İHA gibi askeri yardımları sürdüreceğiz. 

'DAHA FAZLA İNSANİ VE FİNANSAL YARDIM GERÇEKLEŞTİRİLECEK'

Daha fazla insani ve finansal yardım gerçekleştirilecek. Bu konuda müttefikler Rus tehditi ve basınkısında Bosna Hersek gibi ülkere de yardım etmek için anlaştı. Aynı zamanda Pekin'e Rusya'ya destek olmaması konusunda çağrıda bulundu. Çin'in Rusya'da barışçıl bir çözüm için nüfuzunu kullanmasını önerdik. Belarus'uda aynı zamanda Rusya'nın Ukrayna'ya saldırılarında sorumlu tuttuk. Sonuç olarak, NATO savunma konusunda yatırımlarını artırmasında anlaştı. Avrupa ve Kuzey Amerika birlikte durmaya devam edecektir" dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!