banner2

Son dakika: Kraliçe Elizabeth hayatını kaybetti

Son dakika haberleri... İngiltere Kraliçesi İkinci Elizabeth 96 yaşında hayata veda etti. 72 yılı aşkın hükümdarlık süresiyle İngiltere'nin en uzun süre tahtta kalan hükümdarı olan Kraliçe'nin ölümünün ardından Prens Charles, İngiltere Kralı oldu.

Dünya 08.09.2022, 20:35 08.09.2022, 21:08
Abone ol
Son dakika: Kraliçe Elizabeth hayatını kaybetti

İngiltere Kraliçesi 2'nci Elizabeth 96 yaşında hayatını kaybetti. Buckhingham Sarayı tarafından yapılan açıklamaya göre Kraliçe 2. Elizabeth İskoçya'daki Balmoral Kalesi'nde hayatını kaybetti. 2. Elizabeth için Buckingham Sarayı'ndan bayraklar yarıya indirildi.

"LONDRA KÖPRÜSÜ YIKILDI MESAJI"

Buckingham Sarayı, 2. Elizabeth'in sağlık durumunun kötüye gitmesi üzerine kraliyet ailesinin üyelerinin yanına koştuğu İskoçya'daki yazlık ikametgah Balmoral Kalesi'nde öldüğünü duyurdu. Kraliçe'nin ölümü 'Londra Köprüsü yıkıldı' parolasıyla duyuruldu Sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, "Kraliçe bu öğleden sonra Balmoral'da huzur içinde öldü" denildi.

EN UZUN HÜKMEDEN KADIN

70 yıldır tahtta olan Elizabeth, dünya tarihinin en uzun süre hizmet veren ikinci hükümdarı oldu. Tarihin en uzun süre tahtta kalan hükümdarı ise 72 yıl 110 günlük saltanatı ile Fransa Kralı XIV. Louis. Eylül 2015’te tarihin en uzun süre tahtta kalan kadın hükümdarı unvanını eline geçirdi.

 

BİR DÖNEM KAPANDI! 

Kraliçe II. Elizabeth ise babasının 6 Şubat 1952'de hayatını kaybetmesiyle 25 yaşında hükümdar oldu. Eylül 2015'te ise, büyük büyük büyükannesi Kraliçe Victoria'nın saltanatını aştığında en uzun süre hüküm süren İngiliz hükümdarı oldu. O tarihte yaptığı açıklamada Kraliçe, bunun "hiç arzuladığı bir unvan" olmadığını söylemişti. Elizabeth için 2-5 Haziran tarihleri arasında tahttaki 70’inci yıldönümü için görkemli bir Platin Jübile yapılmıştı.

İNGİLTERE'DE KRAL DÖNEMİ BAŞLADI

Elizabeth'in ölümün kesinlik kazanmasıyla İngiltere'nin yeni kralı Veliaht Prens Charles oldu. Prens Charles, 1948'de, o zamanki Prenses Elizabeth ve Edinburgh Dükü Prens Philip'in en büyük oğlu olarak doğdu. Annesi 1952'de Kraliçe II. Elizabeth olduğunda, tahtın varisi için geleneksel unvanlar olan Cornwall Dükü ve Rothesay Dükü oldu. Taç giyme törenine katıldı. 8 yaşına kadar bir mürebbiye tarafından eğitildi, Berkshire'daki Cheam hazırlık okuluna ve ardından babasının okulda olduğu İskoçya'daki Gordonstoun Okulu'na gitti. Okulda geçirdiği zamandan hoşlanmadığını söylemesine rağmen okul müdürü oldu. 1966'da Avustralya'daki Geelong Okulu'nda iki dönem geçirdi ve Papua Yeni Gine'yi ziyaret etti.

Okuldan ayrıldıktan sonra Cambridge Üniversitesi'ndeki Trinity College'da antropoloji ve arkeoloji okudu ve lisans derecesi aldı. Ayrıca Galler'deki Aberystwyth Üniversitesi'nde bir dönem katıldı ve burada Galce okudu ve 1 Temmuz 1969'da Caernarfon Kalesi'nde Galler Prensi ve Chester Kontu olarak göreve başladığı sırada Galce konuşmasını yapacak kadar öğrendi. George 1'den bu yana Kraliyet Ailesi, bir İngiliz Hükümeti kabine toplantısına katılmak için ve bundan hiçbir şey çıkmamasına rağmen, Avustralya Genel Valisi olmakla ilgilendiklerini ifade etti. Askeri kariyeri, RAF Cranwell'de jet pilotu olarak eğitim ve Royal Naval College Dartmouth'da deniz eğitimi içeriyordu. Komando gemisi HMS Hermes'ten faaliyet gösteren 845 Deniz Filosu'na katılan bir helikopter pilotu olarak kalifiye oldu ve bir kıyı mayın avcısı olan HMS Bronington'un komutasını aldı.

CENAZE PLANI MEDYAYA SIZMIŞTI

Kraliçe 2. Elizabeth'in ölümünün hemen ardından yapılacaklara ilişkin güvenlik önlemlerinin yanı sıra sosyal medya kısıtlamalarının da yer aldığı "Londra Köprüsü Operasyonu" kod adlı planının detayları basına sızmıştı. 

Buna göre Kraliçe'nin tabutu, Buckingham Sarayı'ndan Westminster Sarayı'na bir geçit töreniyle götürülecek. Burada katafalka konulacak tabut, üç gün boyunca günde 23 saat halk tarafından ziyaret edilebilecek. Önemli kişiler için biletler düzenlenecek. Kraliyet ailesinin web sitesi, Kraliçe'nin ölümünü doğrulayan kısa bir açıklamayla siyah renge çevrilecek. 
İngiliz hükümetinin "gov.uk" uzantılı web siteleri ve hükümet kurumlarına ait tüm sosyal medya hesaplarında siyah bantlara (banner) yer verilecek. Acil olmayan içerik yayımlanmayacak ve yeniden paylaşım (retweet) hükümetin iletişim başkanı tarafından onaylanmadıkça yapılamayacak.

YAS İLANI BEKLENİYOR

Devlet cenaze töreni, Kraliçe'nin ölümünden 10 gün sonra gerçekleştirilecek ve ulusal yas günü olarak ilan edilecek. Yas günü, resmi tatil olmayacak ancak hafta içi günlere denk gelmesi durumunda çalışanlara izin verilmesi işverenlerin inisiyatifine bırakılacak. İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda'daki parlamentolarındaki yasama faaliyetleri ertelenecek, tatilde olması durumunda parlamentolar geri çağrılacak.

Detaylar geliyor...

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!