banner2

Son dakika: Kamusal alanda sigara kullanımı yasaklandı

Meksika’da sahil ve parklar dahil kamusal alanlarda başta sigara olmak üzere tütün ürünleri kullanımı yasaklandı. Daha önce diğer Güney Amerika ülkeleri de bu yönde kararlar almıştı.

Dünya 15.01.2023, 13:33 15.01.2023, 14:19
Abone ol
Son dakika: Kamusal alanda sigara kullanımı yasaklandı

BBC’nin haberine göre, Meksika, açık alanlarda sigara içilmesine yasak getirerek dünyada en katı tütün karşıtı yasalardan birini yürürlüğe koydu.

Hükümet, bar ve restoran gibi kapalı mekanlarda sigara kullanımını yasaklayan 2008 tarihli yasanın kapsamını sahiller ve parklar dahil tüm kamusal alanları kapsayacak şekilde genişletti.

YARINDAN İTİBAREN UYGULANACAK

2021'de onaylanan ve yarından itibaren uygulanacak yeni düzenleme kapsamında, tütün ürünlerinin tanıtımı, reklamı ve sponsorluğu satış noktalarında dahi yasaklandı.

Daha önce diğer Güney Amerika ülkeleri tütün kullanımını sınırlandıran yasalar yürürlüğe koysa da Meksika, bu ülkeler arasında en geniş kapsamlı ve etkili önlem alan ülke oldu.

YENİ BİR RÜŞVET KAPISI OLABİLİR

Sigara kullanıcıları, yasanın uygulanması konusunda endişelerini dile getirirken, yolsuzluğun yaygın olduğu ülkede düzenlemenin kolluk güçleri icin “yeni bir rüşvet kapısı” olabileceği ileri sürüldü.

Buna karşılık Pan Amerikan Sağlık Örgütü (PAHO), Meksika’da yeni düzenlemenin hayata geçirilmesini memnuniyetle karşıladı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!