Son dakika: İsveç ve Finlandiya NATO'ya resmen başvurdu

Son dakika: İsveç ve Finlandiya NATO'ya üyelik başvurularını yaptı. İki ülke resmi başvurusunu NATO Genel Sekreteri Stoltenberg'e teslim etti.

Dünya 18.05.2022, 09:14 18.05.2022, 10:50
Abone ol

İsveç ve Finlandiya NATO'ya üyelik başvurularını yaptı. Genel Sekreter Stoltenberg, mektupları İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya akredite büyükelçilerinden teslim aldı.

'İKİ ÜLKENİN TALEPLERİNİ MEMNUNİYETLE KARŞILIYORUZ'

Stoltenberg, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, her ülkenin kendi yolunu seçme hakkı bulunduğunu belirterek iki ülkenin taleplerini memnuniyetle karşıladığını ifade etti.

'TÜM MÜTTEFİKLERİN GÜVENLİK GARANTİLERİ DİKKATE ALINMALIDIR'

İsveç ve Finlandiya'nın üyeliğinin NATO güvenliğini artıracağını söyleyen Stoltenberg, şunları kaydetti:

"Bugün yaptığınız başvurular tarihi bir adımdır. Şimdi müttefikler NATO'ya giden yolu değerlendirecek. Tüm müttefiklerin güvenlik endişeleri dikkate alınmalıdır. Tüm meseleleri detaylıca ele almada ve hızlı bir sonuca varmada kararlıyız."

Stoltenberg, tüm müttefiklerin NATO'nun genişleme ihtiyacı konusunda mutabık olduğunu belirtti.

DÜN TARİHİ AÇIKLAMIŞTI

Dün İsveç Başbakanı Magdalena Andersson yaptığı açıklamada NATO'ya katılıma başvurusu için bugünü işaret etmişti.

DİKKAT ÇEKEN 'NATO ÜYESİ' TABİRİ

Açıklamalarında Türkiye ile çalışmayı sabırsızlıkla beklediklerini söyleyen Andersson; "NATO üyesi olarak Türkiye ile iş birliği içinde olmayı sabırsızlıkla bekliyoruz. Terörün her türlüsüyle mücadeleyi destekliyoruz" ifadelerini kullandı. İsveç Başbakanı ayrıca; "Türkiye ile her türlü sorunu görüşmeye ve çözüm aramaya hazırız" diye konuştu.

'TÜRKİYE İLE DAH ÇOK KONUŞMAMIZ GEREKİYOR'

Finlandiya Cumhurbaşkanı Niinistö ise, "Türkiye ile daha çok konuşmamız gerekiyor. Her ikimiz de (İsveç Başbakanı'nı kastederek) Erdoğan'dan görüşme talep ettik" dedi.

Bunun üzerine Andersson, "Türkiye'yi ziyaret etmeye hazırız. NATO üyeliği ülkelerimiz arasındaki ilişkileri güçlendirecektir" ifadesini kullandı.

ERDOĞAN KAPIYI KAPATMIŞTI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde Cezayir Cumhurbaşkanı Tebbun ile yaptığı basın toplantısında; Finlandiya ve İsveç'in NATO adımına ilişkin olarak, "Teröristleri teslim etmeyeceklerine dair mesajları var. Bu iki ülkenin NATO'ya girmelerine 'Evet' demeyiz" demişti.

'YAPICI MÜZAKERELERLE DURUMU ÇÖZECEĞİMİZE EMİNİM'

Erdoğan'ın açıklaması sonrası  İsveç parlamentosunda konuşan Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö, "Türkiye ile NATO'ya başvuru konusundaki durumu, yapacağımız yapıcı müzakerelerle çözeceğimizden eminim" ifadelerini kullanmıştı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!