banner2

Son dakika: İşgalci İsrail'den Nablus'a kanlı baskın! Çok sayıda Filistinli hayatını kaybetti

Filistin Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, işgalci İsrail güçlerinin Filistin'in Nablus kentine baskın düzenlediği bildirildi. Baskın sonucu 9 Filistinli hayatını kaybederken 100'den fazla Filistinlinin yaralandığı bildirildi.

Dünya 22.02.2023, 17:14 22.02.2023, 18:19
Abone ol

İsrail, işgal altındaki Batı Şeria'nın Nablus kentine baskın düzenledi. Düzenlenen baskın sonucu 10 Filistinli hayatını kaybederken 100'den fazla Filistinlinin de yaralandığı bildirildi. 

GERÇEK MERMİYLE SALDIRDILAR 

Nablus'un tarihi Eski Şehir bölgesinde bir eve baskın yapmak için etrafını çeviren işgal askerlerini protesto eden Filistinlilere gerçek mermiyle saldırı düzenlendi. 

BİRİ ÇOCUK 10 FİLİSTİNLİ HAYATINI KAYBETTİ 

Filistin Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, İsrail askerlerinin saldırısında biri çocuk 10 Filistinlinin hayatını kaybettiği, 102 kişinin de yaralandığı bildirildi. 

Diğer yandan yaralananlardan 6'sının durumunun ağır olduğu ve bölgedeki hastanelere sevk edildikleri kaydedildi. 

YILBAŞINDAN BU YANA 63 FİLİSTİNLİ ÖLDÜRÜLDÜ 

Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada 2023 yılının başından bugüne kadar İsrail askerlerinin veya Yahudi yerleşimcilerin ateş açması sonucu aralarında kadın ve çocukların da yer aldığı 61 Filistinlinin öldürüldüğü bildirildi.

SALDIRI SONUCU 2 GAZETECİ YARALANDI 

Diğer yandan Filistin resmi haber ajansı WAFA'nın haberine göre, İsrail ordusunun saldırısı sonucu 2 gazeteci yaralandı. 

İsrail Ordu Sözcülüğü'nün açıklamasında, ordu birliklerinin sabah saatlerinde Nablus'un Eski Şehir bölgesinde saldırı hazırlığında olduğu iddia edilen aranan üç şüphelinin kaldığı evi kuşattığı iddia edildi. 

İSLAMİ CİHAD'IN NABLUS KOMUTANI ÖLDÜRÜLDÜ 

Şüphelilerin İslami Cihad'ın silahlı kanadı Kudüs Seriyyeleri ve Nablus'taki silahlı direniş örgütü Aslanların İni grubuna mensup olduğu iddia edildi.

İslami Cihad'ın silahlı kanadı olan Kudüs Seriyyeleri, Nablus Komutanı Muhammed Cuneydi lakaplı Muhammed Abdulfettah Abdulgani'nin İsrail askerleri tarafından öldürüldüğünü açıkladı. 

YAPILAN BASKININ AMACI GÜNDEM DEĞİŞTİRMEK Mİ?

Diğer yandan Filistin'e saldırıların hedef şaşırtmaca olduğuna dair iddialar kamuoyunda paylaşılıyor. Netanyahu hükümetinin 'yargının yetkilerini kısıtlayan ve yargıç atamalarında iktidarın daha fazla söz sahibi olmasını öngören' yasal düzenleme İsraillilerin tepkisine sebep olurken İsrail şekelinin büyük değer kaybetmesine sebep oldu. 

Netanyahu liderliğindeki hükümetin Adalet Bakanı Yariv Levin, 5 Ocak'ta Yüksek Mahkemenin yetkilerini sınırlandıran ve yargının, hakimlerin seçimi üzerindeki etkisini azaltan bir yasa planladıklarını duyurmuştu.

ÜLKE GENELİNDE GERİLİME SEBEP OLDU

Koalisyon hükümetinin yargının bazı yetkilerini Meclis'e devretmeye yönelik hamleleri Yüksek Mahkeme başta olmak üzere ülke genelinde gerilime sebep olmuştu. 

İsrail'de yaşanan yargı gerilimi sonras Nablus'a yapılan kanlı baskının dikkat dağıtmak ve gündem değiştirmek için yapıldığı kamoyunda konuşuluyor.

Mecliste yapılan ilk oylamanın ardından İsrail şekeli dün dolar karşısında yüzde 2'ye yakın değer kaybederek, son 3 yılın en düşük seviyesini gördü.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!