Son dakika! İngiltere WikiLeaks'in kurucusu hakkında kararını verdi

İngiltere mahkemesi, WikiLeaks'in kurucusu Julian Assange'in ABD'ye iade edilmesine karar verdi.

Dünya 20.04.2022, 13:13 20.04.2022, 14:19
Abone ol
Son dakika! İngiltere WikiLeaks'in kurucusu hakkında kararını verdi

İngiltere'nin başkenti Londra'da bulunan Westminster Sulh Ceza Mahkemesinin iadeye karar vermesi ile dosya siyasi kararın verilmesi için İçişleri Bakanı Priti Patel'e gönderilecek. 

AVUKATLARI İTİRAZ EDECEK

Patel'in de iadeye onay vermesi durumunda WikiLeaks'in kurucusu Julian Assange'in avukatlarının itiraz etmesi bekleniyor. 

Duruşma sırasında Assange'in destekçileri mahkeme önünde gösteri düzenledi. Eski İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn burada bir konuşma yaparak mahkemeye Assange'ı serbest bırakma çağrısında bulundu. 

BU KARAR ÖLÜM CEZASINE EŞ DEĞER 

İade kararı sonrası konuşan WikiLeaks Genel Yayın Yönetmeni Kristinn Hrafnsson, alınan kararın ölüm cezasına eşit olduğunu belirterek, "Şimdi Julian'ın hayatı Priti Patel ve Boris Johnson'ın (Başbakan) ellerinde. Doğru olanı yapmaları gerekiyor. Doğru şeyi yaptıklarından emin olmalısınız. Bir insanın hayatını kurtarma, bunu (iade) durdurma ve basın özgürlüğüne yapılan bu saldırıyı durdurma yetkileri var." sözlerine yer verdi. 

175 YIL CEZA ALABİLİR 

2019 yılının nisan ayında beri İngiltere'de tutuklu olan Assange'ın ABD'ye iade edilmesi durumunda 175 yıl hapis istemiyle yargılanabileceğine dikkat çekiliyor. 

CASUSLUKTAN YARGILANACAK

Diğer yandan ABD ordusunun Irak ve Afganistan'da savaş suçu olabilecek faaliyetlerine ilişkin belgeleri yayımlamakla suçlanan Assange casusluktan yargılanmak isteniyor. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!