banner2

Son dakika: İngiltere'nin yeni başbakanı belli oldu!

İngiltere'nin yeni başbakanı bugün seçildi. İki aday yarışırken son tura Liz Truss ve Rishi Sunak kalmıştı. Liz Truss yeni başbakan seçildi.

Dünya 05.09.2022, 14:39 05.09.2022, 15:22
Abone ol

Ülke nüfusunun yüzde 1’inden azını oluşturan Muhafazakar Parti üyelerinin, istifa eden Boris Johnson’ın yerine yeni parti liderlerini seçmek için oy kullandığı süreç bugün tamamlandı.

BAŞBAKAN AYNI ZAMANDA PARTİNİN LİDERİ OLUYOR 

Muhafazakar Parti üyeleri yeni liderlerini seçince, bu partinin Avam Kamarası’nda çoğunluğu bulunması nedeniyle partinin lideri de otomatik olarak başbakan oluyor

LİZ TRUSS BAŞBAKAN SEÇİLDİ 

Başbakanlık koltuğu için yarışan iki aday Dışişleri Bakanı Liz Truss ve eski Maliye Bakanı Rishi Sunak oldu. İkilinin rekabeti Liz Truss'ın zaferi ile sonuçlandı.

OYLARIN ÇOĞUNLUĞUNU ALDI 

Ülkede 7 Temmuz'da parti liderliğinden istifa eden Johnson'ın yerini almak için mücadele veren Dışişleri Bakanı Liz Truss ve eski Maliye Bakanı Rishi Sunak arasındaki seçim yarışını, parti üyelerinin oylarının çoğunluğunu alan Truss kazandı.

İNGİLTERE'NİN 3. KADIN LİDERİ OLACAK 

Başbakanlık Konutu 10 Numara'nın da yeni sakini seçilen evli ve 2 çocuk annesi Truss, Margaret Thatcher ve Theresa May'den sonra "İngiltere'nin 3. kadın başbakanı" oldu.

BİR SÜRÜ SORUNLA BAŞBAŞA KALACAK 

Yarın İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth'ten hükümeti kurma görevini alacak olan yeni Başbakan Truss'ın önünde çözüm bekleyen öncelikli konular arasında yüksek enflasyon, hayat pahalılığı, artan enerji faturaları ve toplu grevler geliyor.

OYLAMA SÜRECİ NASIL İŞLEDİ?

Partiye 3 Temmuz 2022 ve öncesinde katılmış olanlar 2 Eylül’e kadar internet üzerinden veya posta yoluyla oy kullandı.

Partinin kaç üyesi olduğu ise bilinmiyor. Zira İngiltere’de partiler üye sayılarını açıklamak zorunda değil.

2019’daki liderlik seçiminde 160 bin kişi oy kullanmıştı. Muhafazakar Parti, üye sayılarının o günden bu yana arttığını söylüyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!