banner2

Son dakika! Fransa Cumhurbaşkanı Macron cumhurbaşkanlığı seçimine aday olacağını açıkladı

Gelen son dakika haberine göre, Fransa Cumhurbaşkanı Macron, gelecek ay düzenlenecek cumhurbaşkanlığı seçiminde yeniden aday olduğunu duyurdu.

Dünya 03.03.2022, 22:13 03.03.2022, 23:25
Abone ol
Son dakika! Fransa Cumhurbaşkanı Macron cumhurbaşkanlığı seçimine aday olacağını açıkladı

Son dakika haberleri... Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, gelecek ay düzenlenecek cumhurbaşkanlığı seçiminde yeniden aday olduğunu açıkladı.

MACRON'DAN İTİRAF

Macron, Fransız halkına hitaben yazdığı ve yerel gazetelerde yayımlanan mektupta, ülkesinin son 5 yılda birçok zorluktan geçtiğini ve birçok alanda çalışmalar yaptıklarını belirtti. Henüz her şeyi başaramadıklarını ifade eden Macron, çocukların Fransa'sını inşa etmek istediğini kaydederek cumhurbaşkanı seçiminde yeniden aday olduğunu ifade etti.

ADALETSİZLİKLE MÜCADELE EDECEĞEİNİ VAADETTİ

Ülkenin bağımsızlığını kazanması için ekonomiyi güçlendireceklerine işaret eden Macron, eğitime ve öğretmenlerin taleplerine öncelik vereceğini ve adaletsizliklerle mücadele edeceğini aktardı.

FRANSA'NIN 5 YILININ KADERİNİ BELİRLEYECEK

Öte yandan Macron, bu seçimin ülkenin gelecek 5 yılının kaderini belirleyeceğini söyledi.

ADAY OLACAĞINDAN ŞÜPHE YOKTU

Bugüne kadar henüz açıklamasa da Macron'un Fransız kamuoyunda adaylığına kesin gözüyle bakılıyordu.

Kovid-19 salgını ve Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle adaylığına ilişkin açıklamayı bugüne kadar erteleyen Macron, adaylığı için belediye başkanı, bölge meclisi üyesi, milletvekili veya senatörlerden gerekli 500 imzayı toplamıştı.

Adayların Anayasa Mahkemesine resmi başvurusu için yarın yerel saatle 18.00'e kadar süresi bulunuyor.

Ülkede cumhurbaşkanı seçiminin ilk turu 10 Nisan'da yapılacak. Adaylardan herhangi biri ilk turda salt çoğunluğu sağlayamazsa en fazla oyu alan iki aday 24 Nisan'da düzenlenecek ikinci turda yarışacak.a

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!