Son dakika! Finlandiya NATO'ya resmen başvuruyor

Finlandiya Devlet Başkanı Sauli Niinistö yaptığı açıklamada, NATO'ya resmen başvuracaklarını açıkladı.

Dünya 15.05.2022, 13:15 15.05.2022, 13:48
Abone ol
Son dakika! Finlandiya NATO'ya resmen başvuruyor

Finlandiya Devlet Başkanı Sauli Niinistö daha önce NATO'ya üyelik kararını vereceğini açıklamıştı. Niinistö yeni yaptığı açıklamada, "NATO üyeliği için resmen başvuruyoruz" sözlerine yer verdi. 

Cumhurbaşkaın Erdoğan, cuma günü konuyla ilgili yaptığı açıklamada Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya girmesine olumlu bakmadıklarını açıklamıştı. 

'DAHA ÖNCE DÜŞÜLEN HATAYA DÜŞMEYECEĞİZ'

Erdoğan daha önce Yunanistan'ın NATO üyeliği konusunda Türkiye hükümetinin düştüğü hataya düşmek istemediklerini belirterek, İsveç'te teröre verilen desteklere dikkat çekti. 

NATO'DAN UZLAŞI MESAJI 

NATO Genel Sekreter Yardımcısı Mircea Geoana da Erdoğan'ın açıklamalarından sonra "uzlaşı" mesajı verdi. Geoana, "Türkiye önemli bir müttefik. Dostlar ve müttefikler arasında ele alınan ve konuşulan endişelerini ifade ettiler. Önümüzdeki günlerde İsveç ve Finlandiya NATO üyesi olmaya karar verirse bu iki ülkeyi memnuniyetle karşılamak ve bir uzlaşı sağlamak için gerekli şartları bulacağımıza inanıyorum" ifadelerini kullandı.

FİNLANDİYA TÜRKİYE İLE GÖRÜŞMEYE HAZIR

Finlandiya Devlet Başkanı Niinisto, ülkesinin NATO üyeliği konusunda Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın gündeme getirdiği sorunlar hakkında Erdoğan ile görüşmeye hazır olduğunu söyledi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!