banner2

Son dakika: Ermenistan Parlamentosu'ndan Putin kararı

Son dakika haberleri... Ermenistan Parlamentosu, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin hakkında yakalama kararı çıkaran Uluslarası Ceza Mahkemesi'nin Roma Statüsü'nü onayladı. Putin, Ermenistan'a ayak basar basmaz tutuklanacak.

Dünya 03.10.2023, 12:47 03.10.2023, 13:16
Abone ol
Son dakika: Ermenistan Parlamentosu'ndan Putin kararı

Azerbaycan'ın antitreör operasyonu sonrası elde ettiği Karabağ zaferinin yankıları devam ederken Ermenistan parlamentosundan dünya gündemini sarsan son dakika kararı geldi.

Ermenistan parlamentosu, Rusya'nın ciddi uyarılarına rağmen Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin (ICC) kuruluş belgesi olan Roma Statüsü'nü bugün onayladı.

60 VEKİL ONAY VERDİ 22'Sİ 'HAYIR' DEDİ

Ermenistan'ın başkenti Erivan'daki oylamada 60 milletvekili Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin kuruluş belgesine onay verdi, 22 isim ise 'hayır' yönünde oy kullandı. Muhalefetteki 'Ermenistan' ve 'Onurum Var' grupları oy kullanmayarak parlamentoyu terk etti.

Kafkasya'da 3 yıldır devam eden "değişim" Ermenistan Parlamentosu'nun aldığı bu kararla iyice perçinlenmiş oldu. Ermenistan'ın yeni bir "Ukrayna" olup olmayacağını, Zengezur Koridorunun tamamlanıp tamamlanamayacağını, doğu ve batının pozisyonunu ilerleyen süreçte göreceğiz.

PUTİN'E TUTUKLAMA YOLU AÇILDI

Mart ayında Uluslararası Ceza Mahkemesi, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i “Savaş suçlusu” ilan ederek tutuklamasına ilişkin karar çıkarmıştı. Putin, Ermenistan'ı ziyaret ederse Roma Statüsüne göre tutuklanması gerekecek.

BU KARAR NE ANLAMA GELİYOR?

Son dönemde bozulan Rusya-Ermenistan ilişkileri ve Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin 'Putin'in tutuklanması yönünde' aldığı karar dikkate alındığında, Ermenistan yönetimi bu adımla mevcut Batı yanlısı siyasi çizgisini devam ettireceğini bir kez daha ilan etmiş oldu. Bu aynı zamanda Karabağ'ın artık sonsuza kadar 'kaybedildiği' anlamına geliyor. Ermenistan'da önümüzdeki dönemde hükümet karşıtı eylemlerde yine artış yaşanabilir. Hatta, bazı çevreler çoktan Paşinyan'ın bir darbeyle indirilmesi gerektiği yönündeki görüşlerini sesli bir şekilde dile getirmeye başladı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!