banner2

Son dakika: Dünya basını birinci manşetten verdi! Putin ihanete uğradı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in ihanete uğradığı iddiası dünya gündeminde yerini aldı. Alman basını Putin'e ihanetin perde arkasını adım adım açıkladı. İşte detaylar...

Dünya 19.01.2023, 13:19 19.01.2023, 14:34
Abone ol
Son dakika: Dünya basını birinci manşetten verdi! Putin ihanete uğradı

2022 yılının 24 Şubat günü Rusya'nın Ukrayna'ya başlattığı işgal girişimi sonrası dünyada bütün dengeler değişmeye başladı. 

Kilit öneme sahip Soledar'ın düşmesi ile Rus ordusu bölgede avantaj sağlarken Alman WELT gazetesinin haberi dünyanın gündemine adeta bomba gibi düştü.

Gazete Putin'in uğradığı ihaneti sayfalarına taşıdı. Geçen bahar, Ukrayna ordusunun Ruslarla savaşmak için ihtiyaç duyduğu yakıt ve Sovyet kalibreli mühimmatı umutsuzca azalıyordu.

BULGARİSTAN PUTİN'E İHANET ETTİ 

Kurtuluş beklenmedik bir yerden geldi. Söz konusu habere göre, Bulgaristan'ın eski hükümeti Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin ilk aşamalarında gizlice Kiev'e yardım teklifinde bulundu.

AB ve NATO üyesi olmasına rağmen tarihsel olarak Rusya ile yakın ilişkileri olan Bulgaristan'ın bu hamlesi Ukrayna için hayati bir önem taşıyordu.

İHTİYAÇLARININ YÜZDE 40'INI KARŞILADILAR 

Zira bu dönemde Kiev'in ihtiyacı olan yakıtın yüzde 40'ı Bulgaristan tarafından karşılandı.

Eski başbakan Kiril Petkov verdiği demeçte, 'Savaşın ilk aşamasında Ukrayna ordusunun ihtiyaç duyduğu cephanenin yaklaşık üçte birinin Bulgaristan'dan geldiğini tahmin ediyoruz' dedi.

UKRAYNA İDDİALARI DOĞRULADI 

İddia Kiev tarafından doğrulandı. Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba, bu hamlenin Petkov'un dürüstlüğünü gösterdiğini söyledi.

Newsweek bu gelişmeyi 'Putin yakın müttefiki tarafından ihanete uğradı' başlığı ile okurlarına duyurdu.

EN FAKİR ÜLKE UKRAYNA'YI NASIL KURTARDI? 

Politico ise 'AB'nin en fakir ülkesi Ukrayna'yı gizlice nasıl kurtardı?' başlığını tercih etti.

İngiliz Guardian gazetesi 'Bulgaristan, savaşın ilk aylarında gizlice Ukrayna'ya yakıt ve mühimmat sağladı' başlıklı haberinde şu ifadelere yer verdi;

Eski Başbakan, siyasi sınıftaki Rusya yanlısı sempati nedeniyle örtülü olarak başlatılan çok önemli operasyonu anlattı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!