banner2

Son dakika! Batı liderlerinden kritik zirve! Nükleer kıyamet masada!

ABD Başkanı Biden, İngiltere Başbakanı Johnson, Almanya Başbakanı Scholz ve Fransa Cumhurbaşkanı Macron 4'lüa bir konferans gerçekleştirdi. Zirvenin gündemini Rusya ile yaşanacak olası bir nükleer savaşın sonuçları ve İran'ın nükleer programı oluşturdu.

Dünya 21.08.2022, 22:44 22.08.2022, 00:09
Abone ol
Son dakika! Batı liderlerinden kritik zirve! Nükleer kıyamet masada!

Dünyanın gündeminde olası bir nükleer savaş ve bu savaşın korkunç sonuçları var, ABD Başkanı Joe Biden, İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Almanya Başbakanı Olaf Scholz ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve nükleer gündemle kritik bir görüşme gerçekleştirdi. 

ZAPORJİYA MESELESİ

Telekonferans şeklinde gerçekleşen göreşmeye ilişkin İngiltere Başbakanlık Ofisi tarafından yapılan açıklamada, Johnson, Macron, Biden ve Scholz’un Rusya'nın işgali karşısında Ukrayna'yı destekleme konusundaki kararlı bağlılıklarının altını çizdikleri aktarıldı. Liderlerin Ukrayna'daki nükleer tesislerin tüm dünyanın güvenliği açısından önemini ele aldıkları aktarılan açıklamada, liderlerin Zaporijya Nükleer Santrali'ne Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın (UAEA) ziyaret etmesine yönelik ilişkin son tartışmaları memnuniyetle karşıladıkları ifade edildi.

NÜKLEER ANLAŞMA DA KONUŞULDU

Beyaz Saray tarafından liderlerin görüşmesine ilişkin yapılan açıklamada ise liderlerin 2015 İran nükleer anlaşmasını canlandırma çabalarını ele aldıkları aktarılarak, liderlerin İran'ın nükleer programı konusunda devam eden müzakereleri, Orta Doğu bölgesindeki ortaklara desteğin güçlendirilmesi ve İran'ın istikrarsızlaştırıcı bölgesel faaliyetlerini caydırmak ve kısıtlamak için ortak çabaları ele aldıkları ifade edildi. Beyaz Saray, liderlerin Orta Doğu konusunda yaptıkları görüşme konusunda daha fazla ayrıntı vermedi.

"DÜNYA İÇİN FELAKET OLUR"

Batı menşeli haberlerde liderlerin Rusya'nın gittikçe daha da artan nükleer savaş tehditlerine karşı alınacak önlemleri konuştukları ifade edildi. Moskova'nın olası nükleer silah kullanımının tüm dünya için büyük bir felaket olacağını vurgulayan liderlerin bu ihtimali bertaraf etmek için yapılacakları değerlendirdikleri belirtildi.      

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!