Son dakika! ABD Rusya'ya karşı yeni yaptırımlarını devreye soktu

ABD, Buça'daki olayların ardından Putin'in kızlarını ve Rusya'nın iki bankasını yaptırım listesine alarak Rusya'daki yeni yatırımlara da yasak getirdi.

Dünya 06.04.2022, 17:45 06.04.2022, 18:11
Abone ol
Son dakika! ABD Rusya'ya karşı yeni yaptırımlarını devreye soktu

Beyaz Saray tarafından yapılan açıklamada, Rusya'nın en büyük finans kurumlarından olan Sberbank ve en büyük özel banka olan Alfa Bank'a tam yaptırım getirildi.

İKİ BANKAYA TAM YATIRIM 

Yapılan açıklamada, "Bu eylemle, Sberbank'ın ve Alfa Bank'ın ABD finansal sistemindeki varlıkları dondurulacak, ABD'li kişilerin onlarla iş yapması yasaklanacak." ifadeleri kullanıldı. 

RUSYA'YA YATIRIM YASAKLANDI 

ABD'li şirket ve kişilerin de Rusya'ya yatırım yapmaları yasaklandı. 

Söz konusu yatırım yasağı ile ilgili açıklamada, "Başkan Biden, ABD'li kişilerin Rusya'da yeni yatırım yapmasını yasaklayan ve Rusya'yı küresel ekonomiden daha da izole edecek yeni bir Başkanlık Kararnamesi imzalayacak. Bu eylem, 600'den fazla çok uluslu işletmenin Rusya'dan çıkma kararına dayanıyor... Kararname ile Rusya Federasyonu'nun küresel rekabet gücünün kalıcı olarak zayıflatılması amaçlanıyor." sözleri kaydedildi. 

PUTİN'İN KIZLARI DA YAPTIRIM LİSTESİNE ALINDI

Rus devlet yetkililerine yönelik yaptırımlar da açıklamaya dahil edildi. 

Bu kapsamda, Devlet Başkanı Vladimir Putin'in yetişkin çocukları, Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un eşi ve kızı, Rusya'nın eski Devlet Başkanı ve Başbakanı Dmitry Medvedev ve Başbakan Mihail Mişustin, Rusya Güvenlik Konseyi üyeleri de dahil olmak üzere Rus seçkinleri ve aile üyelerine yaptırım uygulanacak.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!