Yandex Metrica

Sitede Ara

Son dakika... ABD Dışişleri Bakanlığından açıklama: 'Türkiye, F-16 satış mektubunu imzaladı'

Son dakika... ABD Dışişleri Bakanlığından açıklama: 'Türkiye, F-16 satış mektubunu imzaladı'

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller, Türkiye'nin F-16 savaş uçaklarını satın almak için teklif ve kabul mektubunu imzaladığını açıkladı.

Dünya

07.06.2024, 10:43

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller, Türkiye'nin F-16 savaş uçaklarını satın almak için teklif ve kabul mektubunu imzaladığını açıkladı.

Financial Times'tan dikkat çeken analiz: Türkiye geri döndü Financial Times'tan dikkat çeken analiz: Türkiye geri döndü Haberi Görüntüle

BÜYÜKELÇİ FLAKE AÇIKLAMA YAPMIŞTI

Bugün Türkiye'nin F-16 alımıyla ilgili sosyal medya hesabından açıklama yapan ABD'nin Ankara Büyükelçisi Jeffry Flake, satış aşamasında sona gelindiğini belirtmiş ve "Türkiye'nin son nesil F-16 Blok 70 savaş uçaklarını alması ve mevcut F-16 filosunu modernize etmesi konusunda bugün ileriye dönük önemli bir adım atıldı." ifadelerini kullanmıştı. Flake, "Bu, ABD'nin ulusal güvenliği, Türkiye’nin ulusal güvenliği ve NATO’nun birlikte çalışabilirliği açısından iyi bir adım. Yoğun çalışmalarından dolayı Türkiye Savunma Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı'na teşekkürler." demişti.

ABD Dışişleri Bakanlığına bağlı Siyasi ve Askeri İlişkiler departmanı da Türkiye ile ABD arasındaki F-16 anlaşmasıyla ilgili olarak "ABD, Türkiye’nin, sadece en yakın müttefiklere ve ortaklara temin edilen, şimdiye kadar üretilmiş en ileri yeni F-16 Blok 70 savaş uçaklarını satın alması konusunda bugün ileriye dönük önemli bir adım atıldığını açıklamaktan gurur duymaktadır. Bu, ABD’nin Türkiye ile tesis ettiği güvenlik ortaklığına olan sarsılmaz bağlılığının en son örneklerinden yalnızca biri." değerlendirmesinde bulunmuştu.

Joe Biden sonunda yarıştan çekildi! 'Tanrı isterse bırakırım' diyordu Joe Biden sonunda yarıştan çekildi! 'Tanrı isterse bırakırım' diyordu Haberi Görüntüle

MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞINDAN F-16 AÇIKLAMASI

Milli Savunma Bakanlığının haftalık bilgilendirme toplantısında ABD ile F-16 satışına ilişkin değerlendirme yapıldı.

Bakanlık kaynakları, ABD’den alınacak F-16 uçaklarında son durumun ne olduğuna ilişkin sorulara "Hava Kuvvetleri Komutanlığımızın ihtiyaçları doğrultusunda satın alınacak F-16 Blok-70 ve modernizasyon kitleri ile diğer malzeme, mühimmat ve teçhizatın tedarik süreci daha önce açıkladığımız takvime uygun olarak olumlu şekilde devam etmektedir." şeklinde cevap verdi.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

İdris Kartal

TRHaber.com - Dünya


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading