Son dakika! AB'den Ukrayna ve Moldova kararı

Son dakika haberleri... Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin liderleri, Ukrayna ve Moldova'ya "aday ülke" statüsü verilmesini kararlaştırdı.

Dünya 23.06.2022, 21:37 23.06.2022, 23:02
Abone ol
Son dakika! AB'den Ukrayna ve Moldova kararı

AB liderleri, Ukrayna ve Moldova'ya “aday ülke statüsü” verilmesi üzerinde anlaştı. Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy kararın ardından sosyal medya hesabından bir mesaj paylaştı.

Zelenskiy, "AB liderlerinin Ukrayna'ya aday statüsü verme kararını memnuniyetle karşılıyoruz. Bu Ukrayna ve AB ilişkisinde benzersiz ve tarihi bir andır. Charles Michel, Ursula von der Leyen ve Avrupa Birliği liderlerine destekleri için minnettarım. Ukrayna'nın geleceği AB'de." ifadelerini kullandı.

ÜLKELER AB'YE NASIL KATILIYOR?

BBC Türkçe'de yer alan habere göre; öncelikle Avrupa Komisyonu üye olmak isteyen ülkenin aday olmaya uygunluğunu değerlendiriyor.

Ülkede istikrar, demokratik bir hükümet, insan haklarına saygı ve serbest piyasa ekonomisinin olup olmadığına bakılıyor.

Ukrayna'nın resmen AB'ye aday olması için birliğe üye 27 ülkenin de onayı gerekiyor.

Eğer tüm ülkeler onay verirse, Ukrayna AB'nin tüm kanun ve düzenlemelerini kabul etmek zorunda. Bu genellikle birkaç yıl alıyor.

Son olarak da ülke, diğer tüm üyelerin onaylaması gereken bir katılma anlaşması imzalıyor.

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Ukrayna'nın başkenti Kiev'e ziyaret gerçekleştirmiş 'Değerlendirme üzerinde gece gündüz çalışıyoruz. Nisan ayında Zelenskiy'e bunun üzerinde yorulmadan çalışacağımıza dair söz verdim." sözlerini kullanmıştı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!