banner2

Son dakika: AB'den Rusya'ya yeni yaptırım paketi! Anlaşma sağlandı

Avrupa Birliği ülkeleri, Rusya'ya yönelik yeni yaptırım paketinde anlaşma sağladı.

Dünya 05.10.2022, 12:25 05.10.2022, 15:04
Abone ol
Son dakika: AB'den Rusya'ya yeni yaptırım paketi! Anlaşma sağlandı

Avrupa Birliği dönem Başkanı Çekya'nın resmi sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, üye ülke büyükelçilerinin Rusya'ya yönelik yeni yaptırımlarda siyasi anlaşma sağladıkları belirtildi. 

Yapılan açıklamada, yaptırımların Putin'in Ukrayna'nın bazı bölgelerini yasa dışı ilhakına karşı güçlü bir yanıt olduğu belirtilerek, 8. yaptırım paketinin, yazılı olarak onaylandıktan sonra AB Resmi Gazetesi'nde yayımlanarak yürürlüğe gireceğine işaret edildi. 

8. YAPTIRIM PAKETİ YÜRÜRLÜKTE 

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, konuyla ilgili sosyal medya hesabından "Bugün üye ülkelerin 8. yaptırım paketi üzerinde anlaşmasını memnuniyetle karşılıyorum." ifadelerine yer verildi. 

Hızlı ve kararlı bir şekilde hareket ettiklerini ifade eden von der Leyen, "Putin'in düzmece referandumunu ve Ukrayna'da herhangi bir ilhakı asla kabul etmeyeceğiz." ifadesini kullandı.

Von der Leyen, Kremlin'e bedel ödetmeye devam edeceklerini kaydetti.

RUS PETROLÜNE TAVAN FİYAT UYGULAMASI DEVAM EDECEK

AB Komisyonu, geçen hafta Rusya'ya karşı ticaret yasakları ve Rus petrolüne tavan fiyat uygulamasını da içeren 8. yaptırım paketini teklif etmişti.

AB üyesi 27 ülke tarafından onaylanması gereken yeni yaptırım paketi kapsamında, bazı kişi ve kuruluşlar yaptırım listesine eklenecek, ayrıca ticaret ve petrol ithalatında da bazı kısıtlamalar getirilecekti.

Pakette, Rus petrolünün üçüncü ülkelere satışına tavan fiyat getirilmesi yer alıyordu.

Anlaşma sağlanan paketin bütün içeriği ise henüz paylaşılmadı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!