Son dakika! 51 Çin jeti Tayvan hava sahasında! Savunma sistemleri devreye alındı

Tayvan Savunma Bakanlığı, Çin ordusuna ait 51 savaş uçağı ve 6 savaş gemisinin Tayvan’ın "Hava Savunma Tanımlama Sahasına" girdiğini duyurdu.

Dünya 18.08.2022, 20:42 18.08.2022, 21:32
Abone ol
Son dakika! 51 Çin jeti Tayvan hava sahasında! Savunma sistemleri devreye alındı

Çin ile Tayvan arasındaki gerilimde savaş sesleri gittikçe yakından hissedilmeye başlandı. ABD Temsilciler Meclisi Nancy Pelosi'nin Tayvan ziyareti sonrası Çin'in egemenlik iddia ettiği ada üykesine yönelik askeri hareketliliği her geçen gün artıyor. Son olarak Tayvan Milli Savunma Bakanlığı, Çin Halk Kurtuluş Ordusuna ait 51 savaş uçağı ve 6 savaş gemisinin Tayvan’ın "Hava Savunma Tanımlama Sahasına" girdiğini duyurdu.

25'İ ORTA ÇİZGİYİ GEÇTİ

Tayvan Milli Savunma Bakanlığı yaptığı açıklamada Çin Halk Kurtuluş Ordusuna (PLA) ait 51 savaş uçağı ve 6 savaş gemisinin Tayvan'ın "Hava Savunma Tanımlama Sahasına" (ADIZ) girdiğini duyurdu. Bu uçakların 25'inin de orta çizgiyi geçtiği aktarıldı.

TAYVAN ORDUSU TEYAKKUZDA

Çin'in hareketlerini takip ettiklerini bildiren bakanlık, "Tarafımızca sinyal karıştırıcı devreye sokulmuş, hava sahasına ihlal yapan uçaklara uyarı gönderilmiştir. Hava savunma sistemleri aktif hale getirilmiştir" ifadelerini kullandı. Bu sistemler arasında Sky Bow III uçaksavar ve 35 mm Çift Namlulu Uçaksavar olduğu bilgisi paylaşıldı.

ÖNCEKİ GÜN DE ÇİZGİYİ GEÇMİŞLERDİ

Bakanlık bir önceki gün yaptığı açıklamada, Çin'a ait 21 savaş uçağı ve 5 savaş gemisinin ADIZ'e girdiğini duyurmuş ve uçaklardan 5'inin orta çizgiyi geçtiğini bildirmişti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!