Sokaklar ceset kaynıyor! Ukrayna savaşının en acı görüntüleri Mariupol'de çekildi

Rus ordusunun acımasızca bombaladığı stratejik Mariupol kentinden gelen görüntüler yürek sızlatıyor. Tamamıyla kuşatma altında bulunan kentte yol ortasındaki cesetleri kaldırıp gömmeyi düşünen kimse yok.

Dünya 17.04.2022, 20:07 17.04.2022, 20:25
Abone ol
Sokaklar ceset kaynıyor! Ukrayna savaşının en acı görüntüleri Mariupol'de çekildi

Rusya, Donbas ile Kırım hattını birleştiren stratejik Mariupol kentini hâlâ tam anlamıyla teslim alamadı. 24 Şubat'ta başlayan işgalle birlikte yoğun biçimde bombalanan kent harabeye çevrildi. 

Kiev ve çevresindeki Rus ordusunun güçlerini konvoylar halinde doğu ve güneydoğuya nakletmesiyle birlikte Mariupol her yandan kuşatma altına alındı. Mühimmat ve yiyeceği kalmayan Ukrayna askerlerinden bazısı teslim olsa da, bombalarla tamamen tahrip edilmiş durumdaki sanayi bölgesinde bazı taburlar halen direniyor. 

'MARIUPOL HENÜZ DÜŞMEDİ'

Ukrayna Başbakanı Denys Shmyhal kentin henüz tam olarak düşmediğini bildiriyor. Rus ordusu Mariupol'ü savunan Ukrayna askerleriyle yabancı milislere teslim olmaları için bu sabah saat 06:00'a kadar süre tanımıştı. Beklenen çözülmenin gerçekleşmemesi üzerine bu süre uzatıldı. 

Ukrayna milletvekili Oleksiy Gonçarenko, Mariupol'deki Ukraynalı askerlerin Rusya'ya teslim olmayacağını kaydetti. 

Rus işgali altındaki Kırım ile ayrılıkçıların bulunduğu Donbas bölgesi arasında kara bağlantısını sağlayan nokta olmasından ötürü Mariupol, Ukrayna savaşının kilit yeri durumunda. 

Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenski, Rus işgalinin ilk günlerinde yaptığı açıklamada, stratejik Mariupol'deki durumun savaşın geneline etki edeceğini bildirmişti. 

TASS: 2 BİN 500 ASKER DİRENİYOR

Rus devlet haber ajansı Tass ise Mariupol'de direnişin merkez noktası sanayi bölgesinde bulunan demir-çelik tesislerinde yaklaşık 2 bin 500 Ukrayna askerinin bulunduğunu iddia ediyor. Bölgede giriş ve çıkışların Rus birlikleri tarafından kontrol altında tutulduğunu bildiren Tass, kuşatmayı yarmanın imkansızlığına dikkat çekiyor. 

Kentteki duruma ilişkin bir açıklama da Kiev Belediye Başkanı Vitaly Kliçko'dan geldi. Kiev'de 'Mariupol Kahramanları' isminin verilmesi öngörülen parkta incelemelerde bulunan Kliçko, Rusya'nın Ukrayna halkına yönelik soykırım suçu işlediğini kaydetti. 

"Rusya bize saldırırken, Ukrayna halkına etnik temizlik yaparken, Ukrayna halkını ve Ukrayna şehirlerini yok ederken onlarla nasıl iletişim kurabiliriz?" diyen Kliçko, Kiev'de Moskova ve Minsk isimleri taşıyan sokak, cadde ve metro isimlerinin de değiştirilmesi için belediyede oylama yapılacağı bilgisini verdi. 

HARABE KENTİN SOKAKLARI CESET DOLU

Mariupol'den gelen son görüntüler ise kentin tam anlamıyla harabeye dönüştüğünü gözler önüne serdi. Sokaklarda sık sık sivil insanlara ait cesetlere rastlanırken şehirde ayakta kalan ve vurulmamış bina sayısı oldukça az durumda. Rus işgali altındaki Mariupol, tıpkı Harkov, Çernigiv ve Herson gibi bombalar nedeniyle büyük bir yıkım yaşadı. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!