banner2

Soçi'deki tarihi zirve dünya medyasında: Gözler Erdoğan'da

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rus mevkidaşı Vladimir Putin ile bugün Rusya’nın Karadeniz sahil kenti Soçi’de bir araya gelecek. Kritik zirvenin en önemli gündem maddesi Rusya'nın rafa kaldırdığı Karadeniz Tahıl Koridoru’nun yeniden aktif hale getirilmesi.

Dünya 04.09.2023, 08:36 04.09.2023, 09:39
Abone ol
Soçi'deki tarihi zirve dünya medyasında: Gözler Erdoğan'da

Tüm dünyanın merakla beklediği Erdoğan - Putin zirvesi için geri sayıma geçildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, bugün Soçi'de bir araya gelecek. Tarihi zirvede Rusya'nın rafa kaldırdığı tahıl koridoru anlaşmasının yanı sıra birçok konu ele alınacak. Kritik zirveyi yakından takip eden dünya medyası, sayfalarını Türkiye'nin atacağı adımına ayırdı.

Uluslararası Haber ajansı AP, tahıl anlaşmasının dünyanın pek çok bölgesi için hayati öneme sahip olduğunu belirtti. Söz konusu haberde şu ifadelere yer verildi;

''Putin'in girişimden çekilmesinden bu yana Erdoğan defalarca Afrika, Orta Doğu ve Asya'nın bazı bölgelerinde gıda krizini önlemeye yardımcı olacak düzenlemeleri yenileme sözü verdi. Erdoğan'ın savaşın başından beri hem Rusya hem de Ukrayna ile görüşebilen tek lider.''

''TÜRK LİDER ANLAŞMAYI YENİLEMEYİ UMUYOR''

Voice of America, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan'ın Moskova temaslarını hatırlattı ve şu değerlendirmede bulundu; ''Türk lider Erdoğan Putin'le Görüşecek, Karadeniz Tahıl Anlaşmasını Yenilemeyi Umuyor. Soçi zirvesi, Rusya ve Türkiye dışişleri bakanları arasında Perşembe günü yapılan ve Rusya'nın Ukrayna'nın Karadeniz ihracatının devam etmesi için Batı'nın atması gereken eylemlerin bir listesini sunduğu görüşmelerin ardından geldi.''

ALMAN ZDF: GÖZLER ERDOĞAN'DA

Soçi'deki tarihi zirveyi mercek altına alan Alman ZDF ise ''Gözler Erdoğan'da: Tahıl anlaşmasını kurtarmak için Putin'le görüşecek'' başlığını kullandı. Söz konusu haberde ''Türkiye bir kez daha çatışan taraflar arasında arabuluculuk yapıyor. Tahıl anlaşması Erdoğan için büyük önem taşıyor. O yüzden tek umut Erdoğan'da' yorumu yapıldı.

SIÇRAMA TAHTASI

Yunan Proto Thema ''Türkiye Cumhurbaşkanı Rusya'da! Tahıl anlaşması konusunda Putin'le görüşecek' başlığı ile okurlarının karşısına çıktı. Haberde 'Erdoğan, Ukrayna'nın tahıl ihracatına ilişkin görüşmelerin Kiev ile Moskova arasında daha kapsamlı barış müzakerelerinin başlaması için bir sıçrama tahtası olmasını umuyor'' ifadelerine yer verildi.

Cumhurbaşkanı Dış Politika ve Güvenlik Başdanışmanı Akif Çağatay Kılıç'ın açıklamalarını haberleştiren Arab News 'Başdanışmanı, Erdoğan'ın Rusya ziyaretinin Karadeniz tahıl anlaşması için hayati önem taşıdığını söyledi' dedi.

'Erdoğan, NATO üyesi ülkeler arasında Putin ile iletişim halinde olan az sayıdaki liderden biridir' diyen Kathimerini Erdoğan'ın tahıl anlaşmasını yeniden devreye sokabilmek adına girişimlerde bulunacağını yazdı.

Tagesschau 'Rusya Devlet Başkanı Putin bugün Soçi'de Türk mevkidaşı Erdoğan'ı kabul ediyor. Tahıl anlaşmasının yeni baskısı muhtemelen görüşmelerin odak noktası olacak' dedi.

TAHIL ANLAŞMASI YENİDEN MASADA

In.gr kritik zirve öncesi 'Ukrayna tahıllarının ihracatına ilişkin anlaşmanın yeniden yürürlüğe konması masada' başlığını attı.

'Rusya, Ukrayna'sız yeni bir tahıl anlaşması için Türkiye'yi kazanmak istiyor' diyen Alman Tagesspiege haberinde şu ifadeye yer verdi;

'Konu, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında Pazartesi günü Karadeniz'in tatil beldesi Soçi'de yapılan görüşmelerin merkezinde yer alıyor.'

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!