banner2

Slovakya'dan Ukrayna'ya büyük destek! 13 adet MİG savaş uçağı gönderiliyor

Slovakya Ukrayna'ya destek gönderiyor. Başbakan Eduard Hegel, Kiev'e Sovyet yapımı 13 tane MİG-29 savaş uçağı gönderileceğini duyurdu.

Dünya 17.03.2023, 16:58 17.03.2023, 17:14
Abone ol
Slovakya'dan Ukrayna'ya büyük destek! 13 adet MİG savaş uçağı gönderiliyor

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski'nin çağrılarının ardından Kiev'e destek gelmeye başladı. Slovakya Başbakanı Eduard Heger sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda Ukrayna'ya 13 adet Sovyet yapımı MİG-29 uçağı gönderilmesini onayladığını duyurdu. 

'VERİLEN SÖZLER TUTULMALI'

Slovakya Başbakanı Heger, yaptığı açıklamada şu şekilde konuştu: 

Verilen sözler tutulmalı. Zelenski savaş uçakları da dahil olmak üzere daha fazla silah istediğinde elimizden gelenin en iyisini yapacağımızı söyledim. Başkalarının da aynı şeyi yapmasına sevindim. Askeri yardımlar, Ukrayna'nın kendisini ve tüm Avrupa'yı Rusya'ya karşı savunabilmesi için.

POLONYA'DAN KİEV'E 4 ADET MİG-29 GİDİYOR

Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda da dün yaptığı açıklamada, Ukrayna'ya önümüzdeki birkaç gün içinde Sovyet yapımı 4 adet MiG-29 göndereceklerini duyurmuştu. Duda, “İlk olarak 4 uçağı tam çalışır halde Ukrayna'ya teslim edeceğiz. Diğer uçakların bakımı yapılıyor ve hazırlanıyor” şeklinde konuşmuştu. Polonya, Ukrayna hükümetinin savaş uçağı talebine yanıt veren ilk NATO ülkesi olmuştu.

BATILI ÜLKELER SICAK BAKMIYOR

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski daha önce yaptığı açıklamalarda, ülkesinin Rusya'nın işgaline etkili bir şekilde karşı koymak için savaş uçaklarına ihtiyacı olduğunu vurgulamıştı. İngiltere ve ABD ise Ukrayna'ya F-16 savaş uçağı göndermeyi reddetmişti.

Batılı ülkelerin çoğu, çatışmanın Ukrayna sınırlarını aşmasına yol açabileceği endişesiyle Kiev’e savaş uçağı gönderilmesi konusuna mesafeli yaklaşıyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!