DOLAR
13.81 0.65
EURO
15.63 0.61
ALTIN
789.92 0.44
BIST
1,923.25 0.67

Skandal açıklama: Başörtüsünü yasaklamalıyız

Fransa'nın sağcı milletvekili ve Cumhurbaşkanı aday adayı Eric Ciotti İslam düşmanı skandal açıklamalarına bir yenisini daha ekledi.

Dünya 16.11.2021, 15:42 16.11.2021, 17:05
Skandal açıklama: Başörtüsünü yasaklamalıyız

Fransa'da merkez sağ Cumhuriyetçiler Partisi'nin milletvekli ve cumhurbaşkanı aday adayı Eric Ciotti, Arap-Müslüman ağırlıklı göçü, ülkesindeki Yahudi-Hristiyan medeniyeti için tehdit olduğunu açıkladı. 

Katıldığı bir televizyon programında konuşan Ciotti, "siyasal İslam'ın" bir simgesi ve bayrağı olarak tanımladığı başörtüsünü yasaklamak istediğini açıkladı. 

İslam düşmanı milletvekili başörtüsünün reşit olmayanlar, kamu hizmetleri kullanıcıları ve okul gezilerindeki refakatçi anneler için yasaklanması gerektiğini savundu.

Ciotti göç meselesi üzerinden İslam düşmanlığı yaptığı konuşmasında “Vatandaşlarımız kendilerine basit bir soru soruyor, varisi olduğumuz, Aydınlanma Fransa’sı, Yahudi-Hristiyan medeniyeti Fransa’sı yarın her zaman kendine sadık kalabilecek mi?” ifadelerini kullandı. 

'FRANSIZLIK SOYDAN GELMELİ'

Ciotti, sömürge tarihinin simgelerinden biri olan Napolyona atıfta bulunarak, o dönemde Fransa vatandaşı olma hakkının kan ile elde edildiğini vurgularken, "Fransızlık soydan gelmeli." ifadelerini kullandı. 

BAŞÖRTÜSÜNÜ 'BAYRAK' OLARAK GÖRÜYOR

Göç ile başörtüsü arasında alakasız bir bağlantı kurmaya çalışan Ciotti, başörtüsünü İslam'ın simgesi ve bayrağı olarak tanımlarken, Fransa genelinde başörtüsünün yasaklanması gerektiğini söyledi. 

RADİKAL SÖYLEMLERİ BİTMEK BİLMEDİ

Fransız BFM TV kanalında yayınlanan programa 5 cumhurbaşkanı aday adayı katıldı. Aşırı sağ ve sağ kesimin yükseldiği Fransız topraklarında Müslümanlara karşı nefret suçları her geçen gün artarken devlet kademesi de bu saldırılara herhangi bir yaptırımda bulunmuyor. 

Fransa'da yükselen İslam düşmanlığından cesaret alan Ciotti, göçme hakkını durdurmak istediğini dile getirerek, Fransa'nın kimi topraklarına kabul edeceğini kendisinin belirlemesi gerektiğini öne sürdü.  

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!