banner2

Siyonizm karşıtı Yahudiler Başbakan Lapid'i BM önünde protesto etti

Siyonizm karşıtı Yahudi topluluğu Neturei Karta International üyesi bir grup, İsrail Başbakanı Yair Lapid'i Birleşmiş Milletler Genel Merkezi önünde protesto etti.

Dünya 23.09.2022, 11:16 23.09.2022, 12:44
Abone ol

New York'ta Birleşmiş Milletler (BM) 77. Genel Kurul Görüşmeleri devam ederken İsrail Başbakanı Yair Lapid protesto edildi. Siyonizm karşıtı Yahudi topluluğu Neturei Karta International üyesi bir grup, BM Genel Merkezi önünde İsrail hükümetinin politikalarını eleştiren sloganlar attı.

İsrail Başbakanı Yair Lapid

İSRAİL DEVLETİNİN BARIŞÇIL BİR ŞEKİLDE DAĞITILMASINI İSTİYORLAR

1938'de kurulan ABD'de güçlü bir destek tabanına sahip uluslararası ultra-Ortodoks (Haredi Yahudi) anti-Siyonist grup olan Neturei Karta (NK), kendisini Siyonizm ve İsrail üzerindeki dini Yahudi otoritesi olarak görüyor ve “İsrail devletinin barışçıl bir şekilde dağıtılması için dua ettiğini” iddia ediyor. ”

'HİZBULLAH'LA BİR ARAYA GELDİLER'

Çağdaş İsrail devletine karşı çıkan grup uluslararası anti-Semitler, aşırı İslamcılar ve İsrail'e karşı şiddeti savunan gruplarla düzenli olarak işbirliği yapıyor. Neturei Karta'nın liderleri son yıllarda New York ve Tahran'da İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın yanı sıra Gazze'de Hamas ve Lübnan'da Hizbullah liderleriyle çeşitli vesilelerle bir araya geldi. İsraillileri Naziler olarak nitelendirdiler, İsrail'i bir “kanser” olarak nitelendirdiler ve Siyonistleri medyayı kontrol etmekle suçladılar.

'YAHUDİLİK SİYONİZME EŞİT DEĞİLDİR'

Sloganı “Yahudilik Siyonizm'e eşit değildir” olan Neturei Karta'nın liderleri ayrıca bir Yahudi'nin Siyonizme verdiği desteğin onun Yahudiliğini yok ettiğini iddia ediyor. İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu'nun Temmuz 2010'da Dış İlişkiler Konseyi'nin New York ofisinde yaptığı konuşmanın dışındaki bir protesto sırasında Neturei Karta üyeleri, “Netanyahu Yahudi değil!” diye slogan atmışlardı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!