banner2

Sırplara karşı yeni adım! Kosova Güvenlik Güçleri Bayraktar TB2'leri envanterine kattı 

Kosova, Sırplara karşı Balkan Müslümanlarını korumak için yeni bir adım attı. 'KlanKosova' haber kanalının yaptığı açıklamaya göre, 5 Bayraktar TB2 (İHA), imzalanan anlaşmadan 7 ay sonra Kosova'ya teslim edildi. Söz konusu anlaşma Kosova Savunma Bakanı Armend Mehaj tarafından imzalandı.

Dünya 08.05.2023, 11:12 08.05.2023, 11:18
Abone ol
Sırplara karşı yeni adım! Kosova Güvenlik Güçleri Bayraktar TB2'leri envanterine kattı 

Sırbistan ve Kosova arasındaki gerilimler devam ederken, Kosova'daki özel bir televizyon kanalı; Kosova Güvenlik Güçleri'nin 5 Bayraktar TB2'yi envanterine kattığını duyurdu. Haberde, İHA'ların Türkiye'den Kosova'ya; sözleşmenin imzalanmasından yaklaşık 7 ay sonra geldiği ifade edildi. 

Bakan Armend Mehaj, 'Kara üssünden kontrol edilen akıllı insansız taarruz uçakları, İHA'ların ve tüm takip sisteminin üretildiği ülke olan Türkiye'den, imalatçı firma ile sözleşme imzalanmasından yaklaşık 7 ay sonra Kosova'ya geldi.' dedi.

Kosova Güvenlik Güçleri, İHA'larını en büyük uluslararası tatbikat olan Defender Europe 23 askeri tatbikatının arifesinde teslim aldı. Ülke, ABD liderliğindeki 1.100'den fazla askerin katıldığı tatbikata ikinci kez ev sahipliği yapacak.

ARNAVUTLUK VE SIRBİSTAN'DA TALEP ETTİ

Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik işgalinin başlamasının ardından bu yana Türkiye'nin yerli hava ürünlerine dünyanın birçok ülkesinden talep geldi. Bölge ülkelerinden Arnavutluk ile Sırbistan da dünya çapında yüksek talep gören İHA'ları satın almak istediklerini daha önce dile getirmişti. Arnavutluk Başbakanı Edi Rama geçtiğimiz perşembe günü yaptığı açıklamasında; Türk yapımı İHA'ların çok yakında hizmete gireceğini bildirdi.
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!