banner2

Sırp lider 'adil değil' diyerek uyardı: 'Ülkemden asker toplama çabalarını durdurun'

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Rus askeri şirketi Wagner'in ülkesinden asker toplamaya yönelik çabalarıyla ilgili açıklamada bulundu. Vucic, Rsuya'ya bu konuda uyarıda bulunarak  "Sırbistan, Avrupa'da Rusya'ya yaptırım uygulamayan tek ülke. Rusya, Wagner'in Sırbistan'dan asker toplamaya yönelik çabalarını durdurmalı."dedi. 

Dünya 17.01.2023, 20:10
Abone ol
Sırp lider 'adil değil' diyerek uyardı: 'Ülkemden asker toplama çabalarını durdurun'

Sırbistan medyasında yer alan haberlerde, Vucic'in, Wagner'in Sırbistan'dan asker toplamaya çalıştığına dair açıklamasında, , Sırpların, Ukrayna'da savaşması için çağrılmasının "adil olmadığını" ifade ederek "Sırbistan, Avrupa'da Rusya'ya yaptırım uygulamayan tek ülke. Rusya, Wagner'in Sırbistan'dan asker toplamaya yönelik çabalarını durdurmalı. Bu tarz bir yaklaşım Sırbistan yasalarına da aykırı" dedi. 

"WAGNER'İN BURADAKİ FAALİYETLERİ ENDİŞE VERİCİ"

Bu arada, Moskova yanlısı RT haber portalının, Wagner'in, Ukrayna'da savaşçı aradığına dair ilanı Sırpça yayımladığı ve insanları bu yönde teşvik ettiği belirtilmişti. Geçen hafta Sırbistan'ı ziyaret eden ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Derek Chollet de Wagner'in buradaki faaliyetlerinden endişe duyduklarını dile getirmişti. 

WAGNER BİRÇOK ÜLKEDE FAALİYETTE BULUNUYOR 

Rus oligark Yevgeny Prigozhin'in sahibi olduğu Wagner'in daha çok Afrika kıtası olmak üzere birçok ülkede faaliyette bulunduğu söz konusu Rus askeri şirket, geçen ay Sırbistan'da "dostluk ve işbirliği merkezi" kurduğunu duyurmuştu. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!