Yandex Metrica

Sitede Ara

Sırbistan'dan Kosova adımı! BMGK'den 'acil oturum' talep edilecek

Sırbistan'dan Kosova adımı! BMGK'den 'acil oturum' talep edilecek

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nden (BMGK) "Kosova konusunda" acil oturum düzenlenmesini talep edeceklerini bildirdi.  

Dünya

03.02.2024, 10:12

Sırbistan, Kosova konusunda Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nden (BMGK) acil toplantı talep edecek. 

Vucic, başkent Belgrad'da yaptığı ulusa sesleniş konuşmasında, Kosova'da yürürlüğe giren nakit işlemlerde Sırp dinarının kullanımını yasaklayan yönetmeliğe yönelik açıklamalarda bulundu.

Bu gezegen çürük yumurta gibi kokuyor: Bilim insanlarından devrim yaratan keşif! Artık hiç bir şey eskisi gibi olmayacak Bu gezegen çürük yumurta gibi kokuyor: Bilim insanlarından devrim yaratan... Haberi Görüntüle

KOSOVALILARA BASKIN SUÇLAMASI

Sırp dinarının ülkede kullanılmasının Kosova Başbakanı Albin Kurti tarafından "yasaklandığını" söyleyen Vucic, kararla "Sırpların kasten dayanılmaz yaşam koşullarına maruz bırakılmasının" hedeflendiğini savundu.

Vucic, söz konusu kararla ayrıca Sırpların bölgeden "sürgün edilmesinin" amaçlandığını savunarak "Kosova emniyet güçlerinin, ülkede Sırpların yoğun yaşadığı bölgelere baskın düzenlediğini" ifade etti.

Image

Belçika Parlamentosu'na önerge: 'Filistin devletini artık tanıyalım' Belçika Parlamentosu'na önerge: 'Filistin devletini artık tanıyalım' Haberi Görüntüle

BMGK'DEN ACİL TOPLANTI TALEP EDECEK

Uluslararası ortaklarıyla çalışmaya ve görüşmeye devam edeceklerini belirten Vucic, pazartesi günü BMGK'ye "Kosova konusunda" acil oturum düzenlenmesi talebiyle bir mektup sunacaklarını kaydetti.

Vucic ayrıca, "Batılı ortakların sözlerini tutacaklarına ve Kosova'daki Sırp nüfusunun temel hakları için mücadele etmeye çalışacaklarına inanıyorum." dedi.

Kosova Merkez Bankası (BQK) "ülkede nakit ödeme işlemlerinde kullanılabilecek tek para biriminin avro olduğunu düzenleyen yönetmeliğin yürürlüğe girdiğini" duyurmuştu.

Kosova'da 2002'den beri avro resmi para birimi olurken, çoğunlukla Sırpların yaşadığı yerleşim yerlerinde ödeme ve maaşlar için Sırp dinarı kullanılıyordu.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0

Muhammed Öylek

TRHaber.com - Dünya


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading