banner2

Sırbistan-Kosova geriliminde kritik randevu! Sırp lider ‘en zoru olacak dedi’ ve duyurdu

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksander Vuçiç ve Kosova Başbakanı Albin Kurti’nin Brüksel’deki görüşmesi sona erdi. İki ülke arasındaki gerginliğe çözüm bulunacak mı?

Dünya 18.08.2022, 18:19 18.08.2022, 19:55
Abone ol
Sırbistan-Kosova geriliminde kritik randevu! Sırp lider ‘en zoru olacak dedi’ ve duyurdu

Sırbistan-Kosova geriliminin yeniden tırmanması üzerine Kosova Başbakanı Albin Kurti ve Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç’in Brüksel’de yaptığı görüşme sona erdi.

AB yetkilileri Josep Borrell ve Miroslav Lajcak himayesinde bir araya gelen liderlerin görüşmesinden bir sonuç çıkmadı.

“1 EYLÜL’E KADAR TARTIŞACAĞIZ”

AB Temsilcisi Josep Borrell toplantının ardından yaptığı konuşmada anlaşmaya varılamadığını açıkladı. Her iki liderin de sürecin devam etmesi gerektiği konusunda hemfikir olduğunu söyleyen Borrel, “1 Eylül'e kadar zaman var. Pes etmem. Tartışmaya devam etmemiz gerekiyor.” dedi. 

LİDERLER AÇIKLAMA YAPMAYACAK

Kosovalı gazeteci Eren Beksaç’ın aktardığına göre Vuçiç ile Kurti, sürece zarar vermemek için bugün medyaya herhangi bir açıklama yapmayacak. İki ülkenin heyetleri Brüksel’de kalmaya devam edecek.

“VUÇİÇ ULUSA SESLENİŞ KONUŞMALARININ EN ZORUNU YAPACAK”

Kosova haber ajanslarının aktardığına göre Sırbistan Hükümeti Kosova Ofis Müdürü Peter Petkoviç, toplantının ardından Sırp heyetinin açıklama yapmayacağını belirtti ve "Taviz yok ancak Sırbistan barış ve çözüm için mücadele etti” dedi.

Petkoviç ayrıca Vuçiç’in "yarın ulusa sesleniş konuşmalarının en zorunu" yapacağını söyledi.

SELAMLAŞMADILAR

Toplantının başında AB tarafından yayınlanan görüntülerde Kurti ve Vuçiç’in birbirini selamlamadığı görüldü.

“NİHAİ SONUÇ BEKLEMİYORUM”

Brüksel’deki toplantıdan önce Kosovalı ve Sırp liderlerle ayrı ayrı görüşen Avrupa Birliği (AB) Belgrad-Priştine Diyaloğu Özel Temsilcisi Miroslav Lajcak, "Bugünkü görüşmeden bir anlaşma çıkacağını umuyorum ama nihai bir sonuç beklemiyorum. Böyle bir beklenti içine girmek saçma olur." demişti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!