banner2

Sırbistan-Kosova cephesinden yeni gelişme: Slovenya müzakere başlatmak istiyor

Slovenya, Kosova-Sırbistan geriliminin normalleştirilmesi için çağrı yaptı. Müzakerelerin bir an önce başlatılması gerektiğini söyleyen Kosova Dışişleri Bakanı Fajon, diyalog sürecini desteklediklerini söyledi.

Dünya 16.01.2023, 16:13
Abone ol
Sırbistan-Kosova cephesinden yeni gelişme: Slovenya müzakere başlatmak istiyor

Slovenya, Sırbistan-Kosova ilişkilerinin normalleştirilmesi için harekete geçti. Dışişleri Bakanı Tanja Fajon, müzakerelerin bir an önce başlaması gerektiğini söyledi.

Slovenya Dışişleri Bakanı Tanja Fajon

'MÜZAKERELER BAŞLAMALI'

Kosova'nın başkenti Priştine'de mevkidaşı Donika Gervalla-Schwarz ile görüşen Fajon ortak basın toplantısında konuştu. Slovenya'nın, Kosova ile Sırbistan arasındaki diyalog sürecini desteklediğini belirten Fajon, şu şekilde konuştu:

Kosova, ilişkilerin normalleşmesi için etkin çaba göstermelidir. Kosova ve Sırbistan, ilişkilerin tamamen normalleştirilmesine yönelik masada bulunan AB önerisini görüşüp, Kosova'nın kuzeyindeki gerilimin tırmanmaması için müzakerelere başlamalıdır.

SEÇİM ÇAĞRISI

Nisan ayında Kosova'nın kuzeyinde düzenlenecek olan yerel seçimler hakkında açıklama yapan Fajon, seçimlerin "özgür ve adil yapılması" çağrısında bulundu.

Fajon ayrıca Slovenya'nın Kosova ile enerji kaynakları, su ve atık yönetimi gibi birçok alanda işbirliği yapması gerektiğini ifade etti.

SLOVENYA ÖNDE GELEN DESTEKÇİ

Kosova Dışişleri ve Diaspora Bakanı Donika Gervalla-Schwarz ise Balkan ülkelerinin AB'ye dahil edilmesi konusunda, Slovenya'nın önde gelen destekçilerden biri olduğunu söyledi. Gervalla-Schwarz, şu şekilde konuştu:

Bölgemiz tehlikeli bir aşamada, bu yeni gerçekle yüzleşmeliyiz çünkü tepki vermezsek durumumuz daha da ciddi hale gelebilir.

Sırbistan'ın "Rusya'nın bölgedeki en yakın müttefiki ve temsilcisi" olarak Balkanlar'ı savaşla tehdit ettiğine işaret eden Gervalla-Schwarz, bu tehditlerin işe yaramaması için ülkelerin ortak bir yanıt vermesi gerektiğini söyledi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!