banner2

Sırbistan ile Kosova arasındaki gerginlik bitecek mi? Sırp lider Vucic'ten dikkat çeken hamle

27 Aralık'ta Sırp toplumu üyeleri Kosova'da Kosovska Mitrovica'nın kuzeyinde iki yeni barikat kurarak Priştine'ye giden yolu kapatmıştı. Sırp lider Vucic, Kosova ile gerginliğe neden olan barikatların kaldırılacağını duyurdu.

Dünya 29.12.2022, 08:02 29.12.2022, 08:22
Abone ol

Son zamanlarda Sırbistan ile Kosova arasında tırmanan gerginlik sonrası 'Balkanlarda yeni bir savaş mı başlıyor' sorusunu akılllara getirirken Sırp lider Vucic'ten dikkat çeken bir açıklama geldi. Vucic, Kosova ile gerginliğe neden olan barikatların kaldırılacağını duyurdu.

BARİKATLAR KALDIRILIYOR

Kosovalı Sırplarla bir araya gelen Vucic, oldukça zor bir gece ve görüşme geçirdiklerini belirtirken şu açıklamay yaptı; "Kosovalı Sırplardan barikatların kaldırılmasını rica ettim. Barış ve huzurun devam etmesini istedim. Herkesi dinledim. Söz verilenlerin yerine getirileceğine inanıyorum. Perşembe günü öğleden önce barikatlar kaldırılacak. Bu 2 saatte bitecek bir iş değil. Belki 24, belki de 48 saat sürebilir ama barikatlar kaldırılacak." 

GÖZALTINA ALINMA İHTİMALİ

Kosovalı Sırpların barikatların kaldırılmasının ardından gözaltına alınma ihtimalini değerlendiren Vucic, "Böyle bir durumda barikatları bir daha kaldırmamak üzere kuracaklarını belirttiler." ifadelerini kullandı.

AB VE ABD'DEN GARANTİ ALINDI

Öte yandan iki ülke arasında gerginliğe neden olan eski Sırp polis memuru Dejan Pantic'in tutukluluk halinin ev hapsine çevrilmesinin ardından, Avrupa Birliği ve ABD ortak bir açıklama yaptı. Vucic ile bir araya gelen Sırbistan Hükûmeti Kosova Ofisi Direktörü Petar Petkovic, Kosovalı Sırpların taleplerinin yerine getirilmesi noktasında AB ve ABD'den garanti aldıklarını belirtti.

SÜRGÜN LİSTESİ YOK

Petkovic, AB ve ABD'den barikatlarda yer alan Sırpların gözaltına alınması veya sürgün edilmesine ilişkin bir listenin olmadığını öğrendiklerini ifade eetti. Kosova Güvenlik Gücü’nün, Kosova'nın kuzeyine gitmesi için mevcut anlaşmalara göre önceden NATO’nun Kosova’daki Barış Gücünün (KFOR) komutanının onayını alması gerektiği hususunda da açıklama yapıldığını kaydetti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!