banner2

Şinzo Abe için resmi cenaze töreni düzenlenecek! Bakan Çavuşoğlu da katılıyor

Japonya'da geçtiğimiz temmuz ayında suikast sonucu hayatını kaybeden, 'en uzun süre başbakan' unvanlı Abe Şinzo için düzenlenecek devlet cenazesi merasimine 4 bin 300 katılımcı bekleniyor. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da törene katılacak isimler arasında...

Dünya 26.09.2022, 09:44 26.09.2022, 21:03
Abone ol
Şinzo Abe için resmi cenaze töreni düzenlenecek! Bakan Çavuşoğlu da katılıyor

2012-2020 yıllarını kapsayan göreviyle, Japonya'da en uzun süre başbakanlık yapma unvanına sahip Abe Şinzo'nun temmuzda uğradığı suikastın ardından Kişida Fumio hükümeti, devlet  cenazesi düzenleme kararı aldı.

DEVLET NEZDİNDE İLK RESMİ CENAZE TÖRENİ 

Abe'nin sadece yurt içinde değil, Japonya dışında da "hatırının sayıldığını" kaydeden Kişida, törende uluslararası temsilcilerin taziyelerini iletme fırsatı bulacağını bildirdi.

Yoşida Şigeru'nun 1967'deki cenazesi sonrası, Abe'nin merasimi, İkinci Dünya Savaşı sonrası eski bir başbakan için devlet nezdinde ilk resmi cenaze töreni olacak.

CENAZEYE 4 BİN 300 KATILIMCI BEKLENİYOR

Kabine Baş Sekreteri Matsuno Hirokazu, başkentin Çiyoda bölgesindeki "Nippon Budokan" salonunda yapılacak merasime 4 bin 300 katılımcı beklediklerini söyledi.

İmparatorluk Sarayı'nın kuzeyinde, nehir ve taş yapılarla çevrili Kita-no-maru Park içindeki "Nippon Budokan"ın etrafında emniyet mensupları geniş güvenlik önlemleri aldı.

BAKAN ÇAVUŞOĞLU DA KATILACAK

Törene, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun yanı sıra ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris, Avustralya Başbakanı Anthony Albanese'nin de katılması bekleniyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!