banner2

Sinan Oğan'ın destek açıklaması dünya medyasında: Erdoğan rüzgarı arkasına aldı

İkinci turda Cumhurbaşkanı Erdoğan'a destek vereceğini belirten Sinan Oğan'ın sözleri dünya medyasında geniş yankı buldu. Alman medyası, Erdoğan'ın rüzgarı arkasına aldığını yazdı. ABD merkezli Politico ise ''Sinan Oğan'ın kararı, Türkiye cumhurbaşkanını Pazar günü yapılacak seçimde zafere yaklaştırıyor'' yorumunda bulundu.

Dünya 23.05.2023, 08:29 23.05.2023, 09:06
Abone ol
Sinan Oğan'ın destek açıklaması dünya medyasında: Erdoğan rüzgarı arkasına aldı

Türkiye, 28 Mayıs'ta yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimlerine kilitlendi.

Milyonlar hafta sonu yeniden sandık başına gidip oy kullanacak ve ülkeyi hangi liderin yöneteceğine karar verecek.

İkinci tura kalan seçimlerin kilit ismi haline gelen ATA İttifakı lideri Sinan Oğan'ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı mı yoksa Millet İttifakı adayı CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nu mu destekleyeceği merak konusu olmuştu.

''ERDOĞAN'I DESTEKLEYECEĞİM''

Sinan Oğan, dün düzenlediği basın toplantısını tüm Türkiye'nin merakını giderdi ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı destekleyeceğini açıkladı ve şu ifadeleri kullandı;

''İkinci turda Cumhur İttifakı'nın adayı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ı destekleyeceğimizi beyan ediyorum. Bize ilk turda oy veren seçmenlerimizi de ikinci turda sayın Erdoğan'ı desteklemeğe davet ediyorum"

İkinci turda Erdoğan'a destek vereceğini belirten Sinan Oğan'ın sözleri dünya medyasında geniş yankı buldu. Pek çok haber ajansı Oğan'ın Başkan Erdoğan 'terörle kesintisiz mücadele sözü verdiği' için bu kararı verdiğine dikkat çekti.

CNN International, 'Türkiye'nin cumhurbaşkanlığı seçimi üçüncü adayı Erdoğan'ı destekliyor' başlığı ile okurlarının karşısına çıktı. CNN International geçtiğimiz günlerde CNN'e konuşan Sinan Oğan'ın 'Seçmenimiz bize çok bağlı, tabii ki ihtiyacımız olan yerde bizimle gelecekler' dediğini hatırlattı.

SAĞCI İTTİFAKIN ADAYIYDI

Katar merkezli Al Jazeera haberinde Sinan Oğan'ın kampanyasının milliyetçileri Türk siyasetinde kilit oyuncu haline getirdiğini belirttiğini aktardı ve şu ifadelere yer verdi;

''Eski akademisyen, dünyanın en fazla mülteci barındıran ülkesi olan Türkiye'de göçmen karşıtı duruşuyla tanınan Zafer Partisi liderliğindeki sağcı ATA İttifakı'nın adayıydı.''

Dünya Sinan Oğan’ın kararını böyle gördü: Erdoğan’ın tek sözü onu ikna etti! Terörle mücadeleye vurgu...

''ERDOĞAN'IN KAZANMA ŞANSINI ARTIRDI''

Al Monitor, Sinan Oğan'ın kararı için 'İlk tur oylamada %5'in üzerinde oy alan Sinan Oğan'ın desteği, cumhurbaşkanının Pazar günkü seçimi kazanma şansını artırıyor' değerlendirmesinde bulundu. Söz konusu haberde Sinan Oğan'ın aldığı oy oranı ile kilit bir konuma yükseldiğine vurgu yapıldı.

ABD merkezli Politico ise ''Sinan Oğan'ın kararı, Türkiye cumhurbaşkanını Pazar günü yapılacak seçimde zafere yaklaştırıyor'' dedi.

ERDOĞAN'I NEDEN SEÇTİ?

İngiliz The Guardian ''Sinan Oğan, kararına gerekçe olarak Erdoğan'ın meclis çoğunluğunu gösterdi'' ifadelerini kullandı. Aynı haberde Kılıçdaroğlu'nun milliyetçi seçmeni yanın çekmek için yeni adımlar attığı vurgulandı ve şu değerlendirmede bulunuldu;

''Kılıçdaroğlu, milliyetçi seçmenleri etkilemek için bariz bir girişimde bulunarak, mültecileri geri gönderme sözü vererek ve seçilmesi halinde PKK ile herhangi bir barış müzakeresini reddederek geçen hafta tavrını sertleştirdi.''

Seçime günler kala Erdoğan'ın rüzgarı arkasına aldığını yazan Alman Tagesschau 'Aşırı milliyetçi Oğan'dan Erdoğan çağrısı' başlığı ile okurlarının karşısına çıktı. Söz konusu haberde şu ifadelere yer verildi; ''Türkiye'de Erdoğan ikinci turda elenen rakibinin desteğini kazandı.''

''ERDOĞAN'IN YENİNDE SEÇİLME ŞANSI ARTTI''

France 24 'Oğan, Erdoğan'ın politikalarını onaylamayan ancak Türkiye'nin merkez sol, laik ana muhalefet partisinin lideri Kılıçdaroğlu'nu desteklemek istemeyenlerin oylarını toplamıştı' değerlendirmesinde bulundu.

Söz konusu haberde 'Erdoğan'ın iktidardaki partisi ve onun müttefikleri 600 sandalyeli parlamentoda çoğunluğu elinde tuttu. Analistler, bu durumun Erdoğan'ın yeniden seçilme şansını artırdığını, çünkü seçmenlerin muhtemelen parçalanmış bir hükümetten kaçınmak için Erdoğan'a oy vereceğini söylüyor' ifadelerine yer verildi.

ZDF: GURBETÇİLER ERDOĞAN DEDİ

Alman Frankfurter Rundschau seçime katılımın yüksek olduğunu yazarken, ZDF 'Almanya'da yaşayan Türkler Pazar günü yapılacak ikinci tur seçimler öncesi oylarını kullandı. Seçmen katılımı yüksek ve çoğunluk görevdeki Erdoğan'dan yana' dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!