banner2

Şimdi hesap vakti

1. Karabağ Savaşı'nda Azerbaycanlı esirlere işkence yapmakla suçlanan 2 Ermeni yargı önünde. Ludvik Mkrtiçyan ve Alyoşa Hosrovyan, Bakü'de mahkemeye çıkarıldı

Dünya 02.06.2021, 12:08 02.06.2021, 16:15
Abone ol
Şimdi hesap vakti

1992 yılındaki 1. Karabağ Savaşı'nda Azerbaycanlı esirlere işkence yapmakla suçlanan 2 Ermenistan vatandaşının yaptıkları yanlarına kalmadı. Azerbaycan'ın işgal altındaki topraklarını kurtarma amaçlı operasyonları sırasında ele geçirilen Ermeni Ludvik Mkrtiçyan (52) ve Alyoşa Hosrovyan, 29 yıl sonra hesap veriyor. 

Mkrtiçyan (52) ve Hosrovyan'ın (54) yargılanacağı davanın hazırlık duruşması Bakü Yasama Mahkemesinde yapıldı.  

Bakü Askeri Mahkemesi Hakimi Elnur Allahverdiyev'in yönettiği duruşmada, sanık ve müştekilerin kimlik bilgileri onaylandı.

Sanık ve müştekilere haklarının hatırlatıldığı duruşmada, mahkeme heyeti bir sonraki duruşmanın 9 Haziran'da yapılması yönünde karar aldı.

Sanıklar Mkrtiçyan ve Hosrovyan, geçtiğimiz yılki 2. Karabağ Savaşı'nda Azerbaycan askerlerince alıkonulmuştu.

Yapılan araştırmalar sonucu sanıkların 1990'larda 1. Karabağ Savaşı'nda da Ermeni güçleri arasında yer aldıkları ve bu süreçte Azerbaycanlı esirlere işkence ettikleri belirlenmişti.

Mkrtiçyan ve Hosrovyan işkence, savaş kurallarını ihlal, yasa dışı silahlı örgüt kurma ve Azerbaycan sınırlarını yasa dışı geçme gibi suçlardan yargılanacak. BAKÜ

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!