Yandex Metrica

Sitede Ara

Sığınaklar, erzaklar, zorunlu askerlik: Avrupa büyük savaşa hazırlanıyor

Sığınaklar, erzaklar, zorunlu askerlik: Avrupa büyük savaşa hazırlanıyor

Rusya tehdidiyle karşı karşıya kalan Almanya, Soğuk Savaş'tan bu yana ilk kez Avrupa'daki çatışma planlarını güncelledi. Almanya'da sığınaklardaki kilit tekrar açılırken, vatandaşlar bol bol erzak depolamaya başladı. Ayrıca hükümet yakın zamanda zorunlu askerlik yasasığını yürürlüğe sokacak.

Dünya

12.06.2024, 15:23

Son haftalarda Avrupa genelinde Rusya tehdidi korkusu, Rusya'ya karşı kullanılabilecek silahların Ukrayna'ya tedarik edilmesiyle daha da arttı. 28 Mayıs'ta Rus lider bir kez daha "Avrupa'da, özellikle de küçük ülkelerde neyle oynadıklarını düşünmeleri gerektiğini "ilan etti. 

Daha da önce, Mayıs ayının başında Putin şunu açıklamıştı: 

“Rusya, küresel bir çatışmayı önlemek için her şeyi yapacaktır . Ancak aynı zamanda kimsenin bizi tehdit etmesine de izin vermeyeceğiz”

Birçok Avrupa ülkesi çatışmanın Ukrayna sınırlarının ötesine geçmesinden korkuyor. Bu özellikle Soğuk Savaş'tan bu yana ilk kez Avrupa'da bir çatışma çıkması durumunda planlarını güncelleyerek daha geniş bir savaş öngörmeye karar veren Almanya için geçerli. CNN'in bildirdiğine göre, "Küresel Savunma Çerçeve Direktifi" başlıklı kalın bir belge aslında geçen hafta yayınlandı.

Türkiye NATO zirvesinde gündemi belirleyecek: Dünya medyası 'odadaki fil'i yazdı Türkiye NATO zirvesinde gündemi belirleyecek: Dünya medyası 'odadaki fil'i yazdı Haberi Görüntüle

SAVAŞ PLANI HAZIR

Der Spiegel'e konuşan Almanya Savunma Bakanı Boris Pistorius da bu endişeyi paylaştığını doğruladı. Onun için “Putin'in Ukrayna sınırlarına vardığında duracağına inanmamalıyız”. Bu nedenle “2029 yılına kadar savaşa hazır olmalıyız” diye duyurdu.

Alman tanklarının Ukrayna'da ortaya çıkmasıyla Rusya-Almanya ilişkilerinin darbe alması, Putin için "ahlaki ve etik bir şok" oldu. 5 Haziran Çarşamba günü yaptığı açıklamada, "Şimdi, Rusya topraklarındaki hedefleri vuracak başka füzelerin de ortaya çıkacağını söylediklerinde, bu elbette sonuçta Rusya-Almanya ilişkilerini yok eder" dedi.

67 sayfa uzunluğundaki belge, meslektaşlarımızın da belirttiği gibi, savaş durumunda Alman vatandaşlarının günlük yaşamının tamamen dönüştürülmesine yönelik çok sayıda önlemi içeriyor.

Endonezya'da bir ayda ikinci yılan saldırısı! Genç kadını yutmaya çalışan piton ülkeyi ayağa kaldırdı! Endonezya'da bir ayda ikinci yılan saldırısı! Genç kadını yutmaya çalışan... Haberi Görüntüle

ZORUNLU ASKERLİK, SIĞINAK, ERZAK!

İlk olarak zorunlu askerlik yeniden başlatılacak. Vatandaş tarafında ise 18 yaşın üzerindeki vasıflı işçiler günlük yaşamlarının değiştiğini görebiliyordu. Aslında fırınlar veya postaneler gibi belirli işlerde çalışmaya zorlanabilirler, hatta işlerini bırakmaları bile engellenebilir. Veterinerler, doktorlar, psikologlar, hemşireler vb. daha sonra askeri ve sivil hizmet görevlerine yeniden atanabilirler.

Belgede aynı zamanda karneye dönüş de öngörülüyor. Hükümet bu nedenle vatandaşlara belirsiz bir süre için "günde bir sıcak yemek" sağlamak amacıyla pirinç, baklagiller ve yoğunlaştırılmış süt gibi gıdaları stoklayacak.

Daha sonra, "Güvenlik otoritelerimizin tüm koruyucu önlemlerine ve askeri caydırıcılık ve savunmaya ek olarak sivil korumayı da güçlendirmeliyiz" diye okuyabiliriz. "Son derece kısa ihbar sürelerine" sahip saldırılarla başa çıkmak için bodrumlar, yer altı otoparkları ve yer altı metro istasyonları doğaçlama sığınaklara dönüştürülebilir. Hastaneler aynı zamanda büyük bir hasta akışına da hazırlanmak zorunda kalacak. Yetkililer ayrıca sivilleri belirli bölgelere tahliye etme yetkisine sahip olacak ancak aileleri ayırmayacak.

Alman yayın ve dijital medyası da bu direktiften muaf değil. Yasa gereği önemli hükümet bilgilerini derhal paylaşmaları gerekecek. Almanya'nın uluslararası yayın servisi Deutsche Welle, yeni yasa, yönetmelik ve güncellemelerin kamuoyuna açıklanması durumunda yayın saatlerini hükümete bildirmek zorunda kalacak. Belgede meteorolojik hizmetler de unutulmadı: tahminler yasaklanabilir veya kısıtlanabilir.

Bu plan her ne kadar kapsamlı olsa da bir uyarı içermektedir. Gerçekten de, eğer savaş patlak verirse, Alman halkı "hükümet tarafından organize edilen yardıma" hemen güvenemezdi; "çok sayıda yerde aynı anda meydana gelen hasar" olasılığı, Alman yardımlarının uygulanmasını yavaşlatma riski taşıyordu. Bu nedenle "öncelikle kendilerine yardım etmeye hazır olması gereken" sivillerin ve "komşularının" dayanışmasına güveniyor.

Habere Tepki Ver

1

1

1

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Ozan KOLTUK

TRHaber.com - Dünya


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading