Şi'den Biden'a telefonda görülmemiş tehdit: Ateşle oynayan kendini yakar!

Tayvan konusunun çözümü için Çin Devlet Başkanı Şi ile ABD Başkanı Biden arasında gerçekleşen görüşme ters tepti. Restleşmeye varan görüşmede Şi, mevkidaşına, "Ateşle oynayan kendini yakar" tehdidini savurdu

Dünya 28.07.2022, 21:22 28.07.2022, 21:59
Abone ol
Şi'den Biden'a telefonda görülmemiş tehdit: Ateşle oynayan kendini yakar!


Çin ile ABD arasındaki Tayvan gerilimi tüm çabalara rağmen gittikçe artıyor. Meselenin çözümü için  Çin Devlet Başkanı Şi Jinping ile ABD Başkanı, Biden ile yapılan telefon görüşmesi çözüm bir yene tersine etki yaptı. Çin Devlet Başkanı Şi, Biden ile yaptığı ve 2 saat 17 dakika süren telefon görüşmesinde, Tayvan konusunda yabancı müdahalesinin kabul edilmeyeceğini belirterek, "Ateşle oynayan kendini yakar" dedi.

BEYAZ SARAY'DAN DA AÇIKLAMA GELDİ

Görüşmenin içeriğine ilişkin Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada ise Biden'ın ABD'nin Tayvan'a yönelik politikasının değişmediğini vurguladığı belirtildi. Söz konusu görüşmenin, ABD ile Çin arasındaki iletişimin sürdürülmesi ve derinleştirilmesi kapsamında gerçekleştiğine işaret edilen açıklamada, iki liderin, en son 18 Mart'ta bir telefon görüşmesi yaptığı anımsatıldı.

BIDEN: TAVRIMIZ DEĞİŞMEDİ

Görüşmede ikili, bölgesel ve küresel konuların ele alındığına işaret edilen açıklamada, Biden ve Şi'nin, özellikle iklim değişikliğiyle mücadele ve sağlık güvenliği konusundaki meselelerin takibi konusunda ekiplerini görevlendirdiği aktarıldı. Açıklamada, "Başkan Biden, Tayvan konusunda ABD'nin politikasının değişmediğini vurguladı. Ayrıca ABD'nin, Tayvan Boğazı'nda statükonun tek taraflı değiştirilmesi ya da buradaki barış ve istikrarın baltalanmasına yönelik çabalara şiddetle karşı olduğunun altını çizdi." ifadelerine yer verildi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!