banner2

Savaşın en trajik fotoğrafı Irpin'den geldi: Binlerce kişi yıkık köprü altında kurtarılmayı bekledi

Kiev yakınlarındaki Irpin kasabası Rus saldırılarının hedefindeki noktalardan biri. Kasaba halkı yıkılmış köprünün altında bekleşip uzun süre kurtarılmayı bekledi. O anlar son günlerin en trajik görüntüsünü ortaya çıkardı.

Dünya 05.03.2022, 18:46
Abone ol
Savaşın en trajik fotoğrafı Irpin'den geldi: Binlerce kişi yıkık köprü altında kurtarılmayı bekledi

Kiev'in kuzeybatısında başkente yaklaşık 25 kilometre mesafede bulunan Irpin kasabası bu sabah çekilen trajik bir fotoğrafla dünyanın gündemine oturdu. Yerleşim yerini dış dünyaya bağlayan köprüyü yıkılmış halde gösteren fotoğrafı dramatik yapan temel şey, altında binlerce insanın toplu halde bekliyor oluşuydu. 

Rus ordusunun tehdit ettiği Irpin'de halk, yıkık köprünün altında birikmiş, kendilerini kurtaracak birilerinin gelmesini bekliyordu. Dram yüklü savaş filmi sahnelerini aratmayan fotoğrafın dünyaya servis edilmesi sonrası o kalabalığı oradan çıkaran birileri olup olmadığı meçhul kaldı.

Amerikan Associated Press haber ajansından Emilio Morenatti'nin çektiği kare uzun süre hafızalardan silinmeyecek kadar etkili. Irpin nehri üzerindeki köprü Rus işgalinin başlamasından beri yıkık durumda. 

60 bin Ukraynalının yaşadığı kasaba Rus ordusunun yoğun bombardımanı altında hayatta kalmanın mücadelesini veriyor. Kasaba son bir haftadır Ukrayna güçleriyle Rus askerleri arasında birkaç kez el değiştirdi. Kiev yakınlarında bulunan Irpin daha fazla direndiği takdirde Rus uçakları tarafından enkaza çevrilebilir. 

Karada istediğini alamayınca giderek vahşileşen Rus ordusu artık Ukrayna şehirlerini harabeye çevirmekten ve sivilleri öldürmekten çekinmiyor. Ukrayna kent ve kasabaları geçmişte Rus ordularınca hedef alınmış Çeçenistan ve Suriye'ye daha çok benzemeye başladı. 
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!