Savaş İspanya'yı vurdu enerji tasarrufu yasası onaylandı! 22.00’den sonra vitrin ışıkları söndürülecek

İspanya'da hükümet, enerji tasarrufunu hedefleyen yasa tasarısını onayladı. Bundan sonra 22.00’den sonra vitrinlerin ışıkları söndürülecek. Ofislerde ve mağazalarda soğutma sistemleri yaz aylarında 27 derecenin altına düşürülmeyecek.

Dünya 02.08.2022, 08:11 02.08.2022, 08:33
Abone ol
Savaş İspanya'yı vurdu enerji tasarrufu yasası onaylandı! 22.00’den sonra vitrin ışıkları söndürülecek

Avrupa ülkeleri, Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı ve enerji politikalarındaki tehditleri karşısında bir dizi önlem almaya başladı. Almanya başta olmak üzere birçok ülke enerji tasarrufuna gitmeye başarken İspanya'da hükümetten flaş bir adım geldi. İspanya'da hükümet, enerji tasarrufunu hedefleyen yasa tasarısını onayladı.

MAĞAZA KAPILARI KAPALI TUTULMALI

İspanya Çevre Bakanı Teresa Ribera, tasarıya ilişkin yaptığı açıklamada, yeni düzenlemeyle soğutma sistemlerinin kontrol altında çalıştırılması ve mağaza kapılarının kapalı tutulması gerektiğini ifade etti.

AKŞAM 22.00'DEN SONRA VİTRİN IŞIKLARI SÖNDÜRÜLECEK

Akşam 22.00’den sonra mağaza vitrinlerinin ışıklarının söndürüleceğini de belirten Ribera, alınan önlemlerin Kasım 2023’e kadar süreceğini kaydetti.

SOĞUTMA SİSTEMLERİ 27 DERECENİN ALTINA DÜŞÜRÜLMEYECEK

Yeni düzenlemeyle enerji tasarrufu için ülkede ofislerde ve mağazalarda soğutma sistemleri yaz aylarında 27 derecenin altına düşürülmeyecek ve kışın 19 derecenin üzerine çıkarılmayacak. Düzenlemenin sokak lambalarını kapsamayacağı bilgisi paylaşıldı.

ELEKTRİK ÜCRETLERİNİ DÜŞÜME ÇAĞRISI

Ülke genelinde bir aydan fazla süredir aşırı sıcaklar devam ediyor. Hükümet, klima kullanımını azaltarak elektrik ücretlerini düşürme çağrısı yapıyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!