Yandex Metrica

Savaş çanları bangır bangır çalıyor: Üçüncü Dünya Savaşı Ortadoğu'da değil işte orada çıkacak

Her ne kadar dünyanın dikkati şu anda İsrail soykırımında olsa da Güneydoğu Asya'da öyle bir gerilim kıvılcımı yanıyor ki, eğer söndürülmezse iki ülke arasında bir savaş başlatabilir.

Dünya

07.06.2024, 15:43

Asya'daki egemenlik savaşı iki süper gücü kafa kafaya getirdi. Eğer kıvılcım ateşe dönüşürse bunun bir dünya savaşına dönüşmesini engellemek çok zor olacak. Pekin'in Güney Çin Denizi'ndeki saldırganlığı bu tehdidi daha da artırdı. Bu arada Çin, Güney Çin Denizi'nde iddia ettiği sulara giren yabancı uyrukluları tutuklamaya yönelik bir yasa çıkarmaya hazırlandığını duyurdu. Çin'in bu açıklaması Amerika ile doğrudan askeri çatışmaya yol açabilir.

Son aylarda Amerika'nın müttefiki Filipinler ile Çin arasında şiddet olayları arttı. Çin sahil güvenlik gemilerinin, İkinci Thomas Shoal çevresindeki tartışmalı sularda Filipinler'e tazyikli su tedarik eden gemilere saldırdığını gösteren çok sayıda video ortaya çıktı. 

Batı medyasından akıl almaz manşet! Gazze'de başka Kiev'de başka Batı medyasından akıl almaz manşet! Gazze'de başka Kiev'de başka Haberi Görüntüle

ABD'DEN FİLİPİNLER'E TAM DESTEK

Bir süre önce ABD Başkanı Joe Biden, bölgesel güvenliği görüşmek üzere Washington DC'de Filipinler Devlet Başkanı Ferdinand Marcos Jr. ve Japonya Başbakanı Fumio Kishida ile bir araya geldi. Biden Filipinler'e güçlü destekten bahsetti. Bu büyük bir gelişme olarak görülüyor.

Mayıs ayının sonlarında Singapur'da düzenlenen Shangri-La güvenlik görüşmelerinde Marcos, Çin'e doğrudan bir uyarıda bulunarak, Pekin'in kasıtlı eylemleri sonucunda herhangi bir Filipin vatandaşının ölmesi durumunda Manila'nın bunu bir "savaş eylemi" olarak değerlendireceğini söyledi. 

Filipinler bunu kırmızı çizgi olarak adlandırdı. Bu kırmızı çizgi 15 Haziran'dan itibaren daha da kırmızılaşacak çünkü Çin tartışmalı yeni yasasını bu günde uygulayacak. Bundan sonra bu tartışmalı bölgede her türlü tutuklama silah zoruyla yapılabilecek.

Ölmek için düğmeye bas! Taşınabilir intihar kapsülleri yakında hizmete girecek Ölmek için düğmeye bas! Taşınabilir intihar kapsülleri yakında hizmete girecek Haberi Görüntüle

SAVAŞ NARALARI YÜKSELİYOR

Şu anda Çin Sahil Güvenlik gemileri, Güney Çin Denizi'nin tartışmalı bölgesinde saldırgan faaliyetler yürüterek Filipinler'i sürekli tehdit ediyor. Böyle bir durumda Manila karşılıklı savunma anlaşmasını uygulamak zorunda kalırsa Çin sahil güvenlik gemilerinin Amerikan savaş gemileriyle karşı karşıya kalacağını hayal etmek zor olmaz. ABD savaş gemileri şu anda navigasyon özgürlüğünü uygulamak için bölgede devriye geziyor.

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, Singapur'daki Shangri-La Diyalogunda şunları söyledi: 'Avrupa ve Orta Doğu'daki bu tarihi çatışmalara rağmen, Hint-Pasifik bizim öncelikli alanımız olmaya devam ediyor.' Austin'in açıklaması, Filipinler'in ABD askeri yardımına yönelik herhangi bir talebinin Washington'da olumlu karşılanacağını öne sürüyor. İlginçtir ki Washington'un en güçlü müttefiklerinden biri olan İngiltere de buna katılabilir. Güney Çin Denizi'nde konuşlandırılmış önemli deniz varlıkları var.

Habere Tepki Ver

3

0

2

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Ozan KOLTUK

TRHaber.com - Dünya


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading