Sahil Güvenlik Komutanlığı kurtardı! Vicdansız Yunanistan ölüme terk etti

Son dakika haberleri... Sahil Güvenlik Komutanlığı, Yunanistan tarafından ölüme terk edilen 3 düzensiz göçmen hayatını kaybettiği açıkladı. Yunanistan uluslararası hukuku hiçe sayıyor. Açıklamada, "Yunanistan unsurlarınca can yeleksiz ve elleri kelepçeli olarak doğrudan denize atıldıkları, yüzerek karaya ulaşmaya çalıştıkları, 8 göçmenin sahile ulaşmayı başardığı, 1 göçmenin cansız bedeninin kıyıya vurduğu, 2 göçmenin boğulduğunu gördükleri” denildi.

Dünya 08.08.2022, 19:40 08.08.2022, 20:32
Abone ol
Sahil Güvenlik Komutanlığı kurtardı! Vicdansız Yunanistan ölüme terk etti

Sahil Güvenlik Komutanlığı, İzmir açıklarında Yunanistan tarafından ölüme terk edilen 8 düzensiz göçmenin kurtarıldığını ve 3 düzensiz göçmenin cansız bedenine ulaşıldığını açıkladı.

8 DÜZENSİZ GÖÇMEN SAĞ OLARAK KURTARILDI 

Sahil Güvenlik Komutanlığı,"8 Ağustos 2022 tarihinde saat 10.05’de, görevli Sahil Güvenlik Botu tarafından, İzmir ili Çeşme ilçesi Karaada üzerinde bir grup düzensiz göçmen olduğunun tespit edilmesi üzerine Karaada’da yapılan aramalarda 8 düzensiz göçmen sağ olarak kurtarılmış ve 1 düzensiz göçmenin cansız bedenine ulaşılmıştır" açıklamasını yaptı.

YUNANİSTAN UNSURLARINCA CAN YELEKSİZ ÖLÜME TERKEDİLDİLER 

Açıklamaya, "Kurtarılan göçmenler ile olay mahallinde yapılan ilk mülakatlarda, “39 göçmen olarak Sakız Adası’na geçerek farklı yerlere dağıldıkları, 12 kişilik grup olarak Yunan polisi tarafından yakalandıkları ve yerini bilmedikleri bir binaya götürüldükleri, burada değerli eşyalarının alınarak darp edildikleri, içlerinden 1 göçmenin binanın dışına alındığı, gelen çığlık seslerinden dolayı daha ağır bir muameleye maruz kaldığını anladıkları, sonrasında 11 kişilik grup halinde Yunan Sahil Güvenlik Botuna bindirildikleri, dışarı alınan 1 göçmenin orada kaldığı ve hayatını kaybetmiş olabileceğini düşündükleri, Yunanistan unsurlarınca can yeleksiz ve elleri kelepçeli olarak doğrudan denize atıldıkları, yüzerek karaya ulaşmaya çalıştıkları, 8 göçmenin sahile ulaşmayı başardığı, 1 göçmenin cansız bedeninin kıyıya vurduğu, 2 göçmenin boğulduğunu gördükleri” bilgisi alınmıştır.

Kurtarılan göçmenlerden alınan ilk ifadeler doğrultusunda kayıp olduğu değerlendirilen 2 düzensiz göçmenin bulunması maksadıyla arama kurtarma faaliyeti başlatılmış ve olay mahalline derhal ilave 2 Sahil Güvenlik Botu ile 2 Sahil Güvenlik Helikopteri sevk edilmiştir.

Olay mahallinde icra edilen arama kurtarma faaliyetleri neticesinde, kayıp 2 göçmene ait cansız bedenlere ulaşılmıştır." şeklinde devam edildi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!