banner2

Rusya'nın füze saldırısı sonrası Zelenski'den hamle! BM Güvenlik Konseyi'ne acil toplantı talebi

Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik başlattığı yoğun füze saldırıları sonrası, Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski, BM Güvenlik Konseyi'nden acil toplantı talep ettiğini duyurdu.

Dünya 23.11.2022, 21:36 24.11.2022, 02:12
Abone ol
Rusya'nın füze saldırısı sonrası Zelenski'den hamle! BM Güvenlik Konseyi'ne acil toplantı talebi

Rusya'nın Ukrayna topraklarına yönelik olarak bir süredir sürdürdüğü füze saldırısının ardından Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski'den hamle geldi. Zelenski, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nden acil toplantı talep etti.

TERÖR EYLEMİ OLARAK NİTELENDİRDİ

Zelenski sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Bugünkü Rus saldırılarının ardından BM Daimi Temsilcimize acilen BM Güvenlik Konseyinden toplantı talep etmesi talimatını verdim. Sivillerin katledilmesi, sivil altyapının tahrip edilmesi terör eylemleridir. Ukrayna, uluslararası toplumun bu suçlara karşı kararlı bir yanıt vermesini talep etmeye devam ediyor" ifadelerini kullandı.

70 FÜZENİN 51'İNE ENGELLEME

Kiev bölgesinin de hedef alındığı saldırılarda 6 kişi hayatını kaybetmiş, 5'i çocuk 36 kişi de yaralanmıştı. Ukrayna Hava Kuvvetleri, Ukrayna topraklarına 70 füze fırlatıldığını ve 51'inin engellendiğini belirtmişti. Kiev Belediye Başkanı Vitali Klitschko ise yaptığı açıklamada, Rusya'nın Kiev'i 30'dan fazla füze ile hedef aldığını belirterek, "Orduya göre, 31 füze Kiev'e fırlatıldı. 21 füze düşürüldü" ifadelerini kullanmıştı.

NÜKLEER SANTRALLERE ACİL DURUM KAPATMASI

Rusya'nın düzenlediği füze saldırıları nedeniyle Khmelnytskyi Nükleer Santrali ile Güney Ukrayna Nükleer Santrali'nin ulusal elektrik şebekesi ile bağlantılarının kesildiği bildirilmişti. Ukrayna Yüksek Şurası Üyesi Oleksiy Honcharenko, Ukrayna'nın güneybatısındaki en büyük ikinci nükleer santral olan Güney Ukrayna Nükleer Santrali'nin güç ünitelerinde "acil durum kapatması" yapıldığını aktarmıştı.

Khmelnytskyi Nükleer Santrali'ne yakın olan Netishyn şehrinin Belediye Başkanı ise, santralin güç ünitelerinin durdurulduğunu ve şehirde elektrik, su veya ısıtma olmadığını ifade etmişti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!