Rusya'ya komşu iki ülke NATO'ya giriyor! Avrupa'nın güvenlik tartışması büyüyecek

Rusya-Ukrayna savaşı devam ederken iki ülkenin NATO'ya katılması gündemde. The Times'ın haberine göre, İsveç ve Finlandiya yaz aylarında hızlı bir şekilde NATO üyesi olacak.

Dünya 13.04.2022, 14:25
Rusya'ya komşu iki ülke NATO'ya giriyor! Avrupa'nın güvenlik tartışması büyüyecek

Rusya,'nın Ukrayna'ya saldırıları 2. aya girmek üzere. Ukrayna'nın savaş öncesinde NATO'ya üye olma hazırlığı içinde olduğu ve savaşında Ukrayna'nın bu isteği neticesinde çıktığı düşünüldüğünde bölge ülkelerinde yaygın bir tartışma başladı.

İSVEÇ VE FİNLANDİYA NATO'YA ÜYE OLMA YOLUNDA

Rusya'ya sınır olan Filandiya ve İsveç gibi ülkeler NATO'ya üye olma konusunda ciddi kararlar almaya başladı.

Bu kapsamda İngiliz Gazetesi The Times'ta yayınlanan bir analiz yazısında dikkat çeken bir yazı kaleme alındı. Buna göre Rusya'nın Ukrayna'ya başlattığı askeri harekat çevre ülkeleri savunmasız duruma düşürdüğünden NATO'ya yönlendiriyor.

RUSYA'DAN NATO ÜYELİĞİNE SERT TEPKİ

Buna karşın Baltık ülkelerinin NATO üyeliği tartışmalarına yönelik Rusya'dan da sert açıklamalar geliyor.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya katılması halinde Avrupa'da güvenliğin artmayacağını belirtmişti.

Peskov, "NATO, barış ve istikrar sağlayan bir ittifak değildir. İttifak'ın daha fazla genişlemesi de kesinlikle Avrupa'da güvenliği artırmaz." ifadelerini kullanmıştı.

NATO'YA ÜYE OLAN ÜLKELER

1949'da kurulan NATO'ya günümüze kadar belli aralıklarla yeni ülkeler üye oldu.

Türkiye'nin 1952'de üye olduğu birliğe en son 2020'de Kuzey Makedonya dahil oldu.

30 üye ülkenin bulunduğu NATO'da diğer üyeler şu şekilde:

Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, Arnavutluk, Belçika, Birleşik Krallık, Bulgaristan, Çekya, Danimarka, Estonya, Fransa, Hırvatistan, Hollanda, İspanya, İtalya, İzlanda, Kanada, Karadaǧ, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Norveç, Polonya, Portekiz, Romanya, Slovakya, Slovenya, Yunanistan.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!