banner2

Rusya'ya ambargonun faturası ağır oldu! Avrupa ülkeleri enerji krizi için olağanüstü toplandı

Rusya Ukrayna savaşı nedeniyle Rusya'ya ambargo koyan Avrupa ülkeleri şimdi ne yapacaklarını kara kara düşünüyor. Doğalgaz ve elektrikte tasarruf için ilginç karar alacak olan Avrupa ülkeleri olağanüstü toplanıyor. Toplantıda, enerji krizine karşı elektrik tüketiminin düşürülmesini, ucuz üretim yapan ve aşırı kar eden enerji firmalarının vergilendirilmesini içeren yeni tedbirlerin onaylanması bekleniyor.

Dünya 30.09.2022, 13:18 30.09.2022, 13:19
Abone ol
Rusya'ya ambargonun faturası ağır oldu! Avrupa ülkeleri enerji krizi için olağanüstü toplandı

Rusya-Ukrayna savaşıyla birlikte Rusya'ya ağır yaptırımlar uygulayan Avrupa ülkeleri Rusya'nın doğalgaz kartını çıkarmasıyla adeta bozguna uğradı. Putin'in Avrupa'ya doğalgaz kesintisi kararınının ardından Avrupa ülkeleri çeşitli alternatiflere ve tedbir yöntemleri almaya başladı.

BRÜKSEL'DE OLAĞANÜSTÜ TOPLANTI

AB dönem başkanı Çekya'nın çağrısı üzerine üye 27 ülkenin enerji bakanları Brüksel'de olağanüstü toplantıda bir araya geldi.

Toplantı girişinde açıklamalarda bulunan Çekya Sanayi ve Ticaret Bakanı Jozef Sikela, "Vatandaşlarımız ve işletmelerimiz, aşırı yüksek enerji fiyatları konusunda AB'nin somut önerilerle gelmesini sabırsızlıkla bekliyor." diye konuştu.

GÜNDEMDE 3 ÖNEMLİ TEDBİR

Toplantı gündeminde 3 önemli tedbir olduğuna işaret eden Sikela, "Birincisi elektrik talebinin azaltılması. Bu, şu anda en pahalı olan doğal gaz kullanımını azaltacağı için elektrik fiyatlarını hemen düşürecek bir önlem." ifadesini kullandı.

Sikela, ikinci önlemin nükleer veya yenilenebilir enerji gibi ucuz elektrik üreticilerinin elde ettiği karlara üst sınır uygulanması olduğunu belirterek, bu işletmelerin mevcut fiyat artışlarından yüksek karlar sağladıklarını anlattı.

Üçüncü tedbir olarak fosil yakıt üreticilerinin aşırı karlarından hesaplanan bir dayanışma katkısı alınacağına dikkati çeken Sikela, bu tedbirlerin sorunun tamamını çözmeyeceğini söyledi.

'HAREKETE GEÇMELİYİZ'

Sikela, "Hane ve işletmelerin acil yardıma ihtiyacı var. Bütün üye ülkeler bu durumun farkında. Dolayısıyla bugün siyasi bir anlaşmaya varacağımıza ve tedbirleri en kısa sürede hayata geçireceğimize eminim." değerlendirmesinde bulundu.

Rusya ile bir enerji savaşında olduklarını ifade eden Sikela, "Durmamalıyız. Kış geliyor. Şimdi harekete geçmeliyiz." dedi.

Sikela, Komisyon'un en kısa sürede özellikle gaz fiyatının nasıl düşürüleceği konusunda ek önlemlerle gelmesini beklediğini vurgulayarak, "Bakanların, Komisyon'dan uygulanacak tedbirler konusunda somut bir liste hazırlamasını talep etmelerini bekliyorum." diye konuştu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!