banner2

Rusya-Ukrayna savaşını bitirmek isteyen Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Almanya'dan övgü: Çabaları önemli

Rusya-Ukrayna savaşı tüm hızıyla devam ederken Almanya'da koalisyon hükümetinin büyük kanadını oluşturan SPD Federal Meclis Grup Başkanı Rolf Mützenich, tahıl krizini çözerek dünyayı açlıktan kurtaran Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan övgüyle bahsetti. Rolf Mützenich, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile BM Genel Sekreteri Guterres’in Rusya ve Ukrayna arasında arabuluculuk çabalarının çok önemli olduğu belirtti.

Dünya 02.02.2023, 13:48 02.02.2023, 14:48
Abone ol
Rusya-Ukrayna savaşını bitirmek isteyen Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Almanya'dan övgü: Çabaları önemli

24 Şubat 2022 yılında Putin'in verdiği emirle başlayan Rusya-Ukrayna savaşı devam ediyor. Kanlı savaş can almaya devam ederken Türkiye'nin yoğun diplomasi trafiği tüm hızıyla sürüyor. Savaşın sona ermesi için iki ülke ile iyi ilişkiler içerisinde olan Türkiye, tahıl krizini çözerek tüm dünyanın açlıktan kurtulmasına vesile oldu.

ABD ve Almanya'nın Ukrayna'ya tank verme sözüyle birlikte Zelenski elini güçlendirdi ve savaş farklı bir boyut kazandı. Ukrayna, Rusya'nın olası genel taarruzu için tüm hazırlıklarını yaparken Almanya'dan dikkat çeken bir açıklama geldi. Almanya'da koalisyon hükümetinin büyük kanadını oluşturan Sosyal Demokrat Parti’nin barışın silahla değil diyalog yoluyla sağlanmasından yana olduklarını yineledi.

''SAVAŞIN DİYALOG YOLUYLA ÇÖZÜLMESİ GEREK''

Almanya Başbakanı Olaf Scholz’un, Ukrayna’ya savaş uçaklarının gönderilmesinin söz konusu olmadığı yönündeki açıklamasına destek veren SPD Federal Meclis Grup Başkanı Rolf Mützenich, “SPD bir barış partisidir” dedi ve şu açıklamayı yaptı; ''Putin hedefine ulaşamamalı. Rusya’nın Ukrayna’da sürdürdüğü savaşın sonlandırılması için diyalog yollarının kapatılmaması gerekir. Biz tüm kalbimiz ve mantığımızla tam bir barış partisiyiz. Savaş zamanlarında zorunlu olarak Ukrayna’daki savaşın nasıl bitirileceği, adım adım barışın nasıl sağlanacağı, en azından ateşkese nasıl ulaşılacağı konusunda kafa yorulur. Şu günkü koşullarda ne yazık ki, bana göre bundan çok uzağız. Rusya’ya bu savaşı kazanamayacağı çok açık bir biçimde anlatılmalı. Ukrayna kendisini savunma hakkına sahip. Almanya da bu nedenle müttefikleriyle birlikte hareket ederek Kiev’e silah gönderdi” ifadelerini kullandı.

''ERDOĞAN VE GUTERRES'İN ARABULUCULUK ÇABALARI ÖNEMLİ''

Frankfurter Rundschau gazetesine konuşan Rolf Mützenich, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile BM Genel Sekreteri Guterres’in Rusya ve Ukrayna arasında arabuluculuk çabalarının çok önemli olduğu belirtirken “Bu yolda kararlı bir şekilde devam etmeliyiz” ifadelerini kullandı.

''BARIŞTAN NE KADAR UZAĞIZ'' SORUSUNA YANIT

''Barıştan ne kadar uzağız?'' sorusuna da yanıt veren Mützenich, ''Moskova şu anda ateşkes de istemiyor barış da. Ama buna rağmen Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, BM Genel Sekreteri Guterres ve uluslararası organizasyonların devreye girerek diplomatik yollardan tahıl ürünlerinin sevkiyatını, tutukluların takasını ve nükleer santralların korunmasını gerçekleştirmeleri çok önemlidir. Bu yolda kararlı bir şekilde devam etmeliyiz. Diplomasi sözcüğünü ağzıma aldığımda bazen gösterilen reaksiyonlara çok şaşıyorum. 'Bu Putin’e karşı pazarlık gücünü azaltır' deniliyor ama hiç de öyle değil. Diplomasi, sonradan pazarlıkların yapılması için yolları açar'' dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!