banner2

Rusya Ukrayna savaşında son durum nedir? Rusya Ukrayna savaşı başladı mı?

Dünya bugün gözünü Rusya ve Ukrayna'nın savaşına açtı. 24 Şubat günü resmi olarak Rusya'nın Ukrayna'ya karşı işgali başladı. Peki, Rusya Ukrayna savaşında son durum nedir? Rusya Ukrayna savaşı başladı mı?

Dünya 24.02.2022, 10:51 24.02.2022, 11:06
Abone ol
Rusya Ukrayna savaşında son durum nedir? Rusya Ukrayna savaşı başladı mı?

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna'nın doğusundaki Donbas'a özel askeri operasyonun başladığını söyledi. Bununla birlikte Rusya Ukrayna savaşında son durum araştırılıyor. Peki, Rusya Ukrayna savaşında son durum nedir? Rusya Ukrayna savaşı başladı mı? İşte merak edilen soruların yanıtları...

RUSYA UKRAYNA SAVAŞINDA SON DURUM NEDİR?

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna'nın doğusundaki Donbas'a özel askeri operasyonun başladığını duyurdu. Ulusa seslenen ve Ukrayna'nın doğusundaki ayrılıkçı sözde yönetimlerin Rusya'dan askeri yardım istediğini belirten Putin, "Buna bağlı olarak özel bir askeri operasyon düzenlemeye karar verdim. Operasyonun amacı sekiz yıldır Kiev rejimi tarafından istismara, soykırıma maruz kalan insanları korumaktır. Rusya Federasyonu vatandaşlarına da dahil olmak üzere sivillere karşı çok sayıda kanlı suç işleyenleri adalete teslim etmenin yanı sıra Ukrayna'nın Nazizm'den ve militarizmden arındırılması için çaba göstereceğiz." ifadelerini kullandı.

BİDEN'DAN DİKKAT ÇEKEN AÇIKLAMA

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri, "Rusya'nın 5 uçağı ve 1 helikopteri vuruldu" derken ABD Başkanı Biden, saldırının sonucunda meydana gelecek ölüm ve yıkımlarının sorumlusunun Rusya olduğunu belirtti. Açıklamalarına devam eden Putin, "Ne kadar zor olursa olsun, bu trajik sayfayı bir an önce çevirmek ve birlikte ilerlemek, kimsenin işlerimize, ilişkilerimize müdahale etmesine izin vermemek, ilişkilerimizi birlikte bağımsız olarak inşa etmek için bunu anlamanızı ve iş birliğine davet ediyorum." dedi.

"DERHAL SİLAHLARINIZI BIRAKIP EVİNİZE GİTMENİZİ RİCA EDİYORUM"

Ukrayna halkına seslenen Putin, Ukrayna ordusuna da seslenişte bulundu. Kiev'in emirlerini yerine getirmemesini talep eden Putin, "Onun emirlerine uymayın! Derhal silahlarınızı bırakıp evinize gitmenizi rica ediyorum. Ukrayna ordusunun bu şartı yerine getiren tüm askerleri, savaş bölgesinden serbestçe ayrılabilecek ve ailelerinin yanına dönebilecekler." dedi.

Ölümlerin sorumlusunu Ukrayna olacağını dile getiren Putin,"Askeri alana gelince, modern Rusya, SSCB'nin çöküşünden ve nükleer potansiyelinin önemli bir bölümünü kaybettikten sonra bile bugün en güçlü nükleer güçlerden biridir. Ayrıca, en son silah türleri bakımından bir dizi alanda belirli avantajları vardır. Bu bağlamda, Rusya'ya doğrudan bir saldırının potansiyel bir saldırgan için yenilgiye ve korkunç sonuçlara yol açacağından kimsenin şüphesi olmasın." şeklinde konuştu.

Putin açıklamalarına şu şekilde devam etti; "Özgürlük politikamızın merkezindedir. Bu herkesin kendi geleceğini ve çocuklarının geleceğini bağımsız olarak belirleme özgürlüğüyle ilgilidir. Ve bu hakkını, seçme hakkını, günümüz Ukrayna topraklarında yaşayan tüm halklar tarafından kullanılabileceğini önemli görüyoruz." ifadelerini kullanarak NATO'nun doğuya doğru genişleyerek ve askeri altyapısını Rusya sınırlarına yaklaştırarak tehditler oluşturduğunu söyledi ve, "Batı'da sorumsuz politikacılar tarafından ülkemizle ilgili olarak her yıl adım adım, kabaca yaratılan bu temel tehditler, yani NATO'nun genişlemesi bizde özel endişeye neden oluyor." 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!