Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle komşu ülkede OHAL ilan edildi!

Rusya-Ukrayna savaşı komşu ülkeleri de endişeye sevk ediyor. Macaristan Başbakanı Viktor Orban, yeni hükümetin kurulmasının hemen ardından savaş nedeniyle gece yarısından itibaren Macaristan’da OHAL ilan etti.

Dünya 25.05.2022, 08:55
Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle komşu ülkede OHAL ilan edildi!

Macaristan’da 3 Nisan'da yapılan genel seçimlerde üst üste dördüncü kez kazanan Başbakan Viktor Orban'dan kritik bir hamle geldi.  

OHAL İLAN ETTİ

Orban, yeni hükümetin kurulmasının hemen ardından Ukrayna-Rusya Savaşı nedeniyle gece yarısından itibaren Macaristan’da OHAL ilan etti.

'SAVAŞIN MEYDANA GETİRDİĞİ ZORLUKLARA DAHA HIZLI YANIT VEREBİLMEK İÇİN...'

Orban sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, Macaristan hükümetinin komşu ülke Ukrayna'daki savaşın meydana getirdiği zorluklara daha hızlı yanıt verebilmek için acil durum yetkilerini üstleneceğini ifade etti. "Dünya bir ekonomik krizin eşiğinde" ifadelerini kullanan Orban, Macaristan'ın Ukrayna'daki savaşın dışında kalması ve "ailelerin mali güvenliğini koruması" gerektiğini aktardı. Orban, hükümetin acil durum kapsamındaki ilk önlemlerini yarın açıklayacağını belirtti.

ORBAN PARLEMENTODA 3'TE 2 ÇOĞUNLUĞU KAZANMIŞTI

Genç Demokratlar Birliği (Fidesz) Partisi’nin lideri Orban, 3 Nisan’daki genel seçimlerde parlamentoda 3’te 2 çoğunluğu kazanmıştı. Orban, 12 yıllık görev süresi boyunca yetkilerini kademeli olarak artırırken, Avrupa Birliği (AB) ve insan hakları grupları tarafından sık sık eleştiriliyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!