banner2

Rusya'nın Ukrayna'ya saldıracağı tarih belli oldu

Rus Birliklerinin toplama kamplarından ayrıldığı iddia ediliyor. ABD Büyükelçiliğini de Kiev’den çekti. Ukrayna yönetimi de çarşamba günü saldırı başlayacağını teyit etti.

Dünya 15.02.2022, 08:11 15.02.2022, 12:06
Abone ol

Ukrayna ve Rusya savaşa hiç olmadığı kadar yakın. Macron'un savaşı önleme girişimini ABD ilginç şekilde sabote etti. Ruslar Ukrayna'yla nasıl savaşacağını büyük oranda belirledi. Karadeniz ısınacak. Rusya ordusuna ait zırhlı birlikler Ukrayna sınırında saldırı pozisyonuna geçti. Rusya Savunma Savunma Bakanlığı ise ülkenin Ukrayna sınırındaki askeri bölgelerindeki bazı birliklerin tatbikatları tamamladıktan sonra üslerine geri döndüğünü açıkladı.

SALDIRI ÇARŞAMBA GÜNÜ BAŞLAYACAK

Son dakiak gelişmesine göre; Rus Birliklerinin toplama kamplarından ayrıldığı iddia ediliyor. ABD Büyükelçiliğini de Kiev’den çekti. Ukrayna yönetimi de çarşamba günü saldırı başlayacağını teyit etti. Rusya’nın Ukrayna sınırına yığdığı taktik tabur sayısı 105’e ulaştı. 14 tabur daha yolda. 119 tabur Rus Ordusu kara gücünün %70’i. Yaklaşık 500 savaş uçağı ise Ukrayna menziline girdi. Bu da Rus hava gücünün yarısından fazlasına tekabül ediyor.

RUSYA SALDIRI POZİSYONUNA GEÇTİ

Rusya-Ukrayna gerilimi tırmanırken bölgeden kritik bir bilgi geldi. ABD'li bir yetkilinin aktardığı bilgilere göre, Ukrayna sınırında konuşlanan Rus ordusu 'saldırı pozisyonuna' geçti.

ABD: RUSYA NİHAİ KARARINI VERMEDİ

Öte yandan ABD Dışişleri Sözcüsü Price, Rusya ile Ukrayna arasındaki krizin diplomasi yoluyla çözülmesi için halen bir fırsat penceresi olduğunu ifade etti. Pentagon Sözcüsü Kirby ise Rusya Devlet Başkanı Putin’in işgale henüz nihai karar verdiğine inanmadıklarını söyledi.

DİKKAT ÇEKEN HARİTA

Öte yandan Rusya Devlet televizyonu, Ukrayna'nın doğusunu Rusya'ya, batısının ise Polonya'ya bırakıldığını gösteren bir harita yayınladı.

ZELENSKİ:16 ŞUBAT SALDIRI GÜNÜ

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski, 16 Şubat'ı "Birlik Günü" olarak resmi tatil ilan etti. 16 Şubat'ın saldırı günü olacağı iddiasını hatırlatan Zelenski, "Biz onu Birlik Günü yapacağız. Gerekli karar imzalandı. O gün ulusal bayraklarımızı asacağız, sarı-mavi kurdelelerimizi takacağız ve tüm dünyaya birliğimizi göstereceğiz" dedi. 

ABD'DEN UKRAYNA'YA 1 MİLYAR DOLAR

Beyaz Saray dün gece bir kez daha Rus işgalinin her an başlayabileceği konusunda açıklama yaparken ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, ülkesinin Ukrayna'ya 1 milyar dolara kadar devlet borcu garantisi teklif ettiğini açıkladı.

ABD medyasında ABD Başkanı Joe Biden'ın Batı ülke liderlerini, 16 Şubat'ta Rusya'nın Ukrayna'ya saldırabileceği yönünde bilgilendirdiği öne sürülmüştü.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!