banner2

Rusya'nın Ukrayna sınırındaki askeri yığınağı uydu görüntülerine yansıdı

Rusya'nın Ukrayna sınırındaki askeri yığınağının boyutu uydu görüntülerine yansıdı. Fotoğraflanan devasa boyuttaki komando üssü, Moskova'nın yeni işgaller için hazırlık yürüttüğünü gösteriyor.

Dünya 12.11.2021, 15:14
Abone ol
Rusya'nın Ukrayna sınırındaki askeri yığınağı uydu görüntülerine yansıdı

Rusya, işgal altındaki Ukrayna topraklarına büyük bir yığınak yaptı. Yüzlerce askeri araçtan oluşan komando birliğinin büyüklüğü uydu görüntülerine yansıdı. 

Ukrayna Devlet Başkan Yardımcısı Roman Mashovets, Rus kuvvetlerinin Ukrayna yakınlarında toplanmasının ve Kırım'ın işgalinin sadece Ukrayna için değil tüm Avrupa için endişe kaynağı olduğunu söyledi. 

10 Kasım itibariyle Ukrayna sınırında ve işgal altındaki Donetsk, Luhansk ve Kırım bölgelerinde yaklaşık 114 bin Rus askeri bulunduğunu ve yalnızca Kırım'da 32 binden fazla Rus askerinin konuşlandığını kaydeden Mashovets, "Şu anda 36 tabur taktik grubu, sınırlarımızın yakınında 31'i kalıcı olarak konuşlandırılmış olmak üzere sürekli teyakkuz halinde" dedi. 

"Rusya Federasyonu'nun yalnızca askeri saldırganlık sergilemediğini, aynı zamanda Ukrayna'ya ve tüm Batı toplumuna karşı geniş çaplı bir hibrit savaş yürüttüğünü görüyoruz" ifadelerini kullanan Mashovets, Rus birliklerinin bölgede gerginliği tırmandırabileceğini kaydetti. 

Rus komando taburlarının tanklar ve kısa menzilli balistik füze sistemleriyle birlikte Ukrayna sınırında toplanması endişe verici bulunuyor. Suriye'de Türkiye'ye karşı Rusya ile işbirliği halinde çalışan ABD, benzer tavrı Ukrayna konusunda da gösteriyor. Washington, Ukrayna sınırlarındaki yığınağa ilişkin şimdiye dek net bir tepki veremedi. 

Oysa Ukrayna Devlet Başkanı Yardımcısı Roman Mashovets, Rusların bölgede her an harekete geçebilecek bir saldırı grubunu muhafaza ettiğini söylüyor. Rus askerleri 2021 başından itibaren hem işgal bölgelerinde hem de Ukrayna sınır hattı boyunca çok sayıda tatbikat düzenledi. Bölgeye tatbikat kılıfıyla asker yığan Moskova, buraya yığdığı güçleri geri çekmiyor. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!