banner2

Rusya'nın hedefi dünyayı ayağa kaldırdı! Aralarında Türkiye de var

Ukrayna'yı işgal eden Rusya'nın Zaporijya Nükleer Santrali'ni hedef alması sebebiyle Avrupa Birliği ve aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 42 ülke ortak deklarasyon yayınladı. Deklarasyonda, Rusya'nın Zaporijya Nükleer Santrali'nden askerlerini derhal çekmesi ve uluslararası hukuka uyması çağrısı yapıldı.

Dünya 16.08.2022, 02:12
Abone ol
Rusya'nın hedefi dünyayı ayağa kaldırdı! Aralarında Türkiye de var

Rusya'nın Ukrayna'daki saldırıları devam ederken, Zaporijya Nükleer Santrali'nin son günlerde hedef alınması dünya kamuoyunda geniş yer buldu.

AB VE 42 ÜLKE'DEN ORTAK DEKLARASYON

AB ve 42 ülke, AGİT çerçevesinde Rusya'nın Zaporijya Nükleer Santrali'nden askerlerini derhal çekmesi ve uluslararası hukuka uyması çağrısında bulunduğu ortak bir deklarasyon yayınladı.

BÜYÜK TEHLİKE OLUŞTURUYOR

Açıklamada, "Rusya'nın Avrupa'nın en büyük nükleer santrali olan Zaporijya Nükleer Santrali'ni kontrol etmesi bu ülkeler için büyük bir tehlike oluşturuyor. Rus askeri personelinin ve silahlarının nükleer tesiste konuşlandırılması kabul edilemez. Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) üyelerinin uymayı taahhüt ettiği emniyet, güvenlik ve koruma ilkeleri göz ardı ediliyor. Zaporijya Nükleer Santrali'nde Rus askeri kuvvetlerinin varlığı, operatörün ve Ukraynalı yetkililerin görevlerini yerine getirmesini engellemektedir" denildi.

UKRAYNA'DAN DERHAL GERİ ÇEKMEYE ÇAĞIRIYORUZ

Rusya-Ukrayna savaşında Ukrayna'ya güvenlik desteğinin süreceği belirtilen açıklamada, "Rusya Federasyonu'nu askeri güçlerini ve diğer tüm yetkisiz personelini Zaporijya Nükleer Santrali'nden, yakın çevresinden ve tüm Ukrayna'dan derhal geri çekmeye çağırıyoruz. UAEA ve genel direktör, Ukrayna'nın kendi toprakları ve altyapısı üzerinde tam egemenliğine saygı gösterirken, Rusya'nın Ukrayna'ya karşı devam eden saldırgan savaşı sırasında nükleer güvenlik ve koruma önlemlerinin uygulanması alanlarında Ukrayna'ya yardımcı olma çalışmalarını tam olarak destekliyoruz" denildi.

ŞİDDETLE KINIYORUZ

Deklarasyonun sonunda, "Rusya'nın işgali ve Ukrayna'nın nükleer tesislerinde devam eden varlığının nükleer olay ve kaza riskini önemli ölçüde artırdığı yadsınamaz. Rusya'nın Ukrayna'daki yasadışı eylemlerini haklı çıkarmak için dezenformasyon kullanmasını şiddetle kınıyoruz" ifadelerine yer verildi.

İMZA ATAN ÜLKELER

Ortak açıklamaya imza atan ülkeler arasında AB ve üye ülkelerin yanı sıra Avustralya, ABD, Birleşik Krallık, Japonya, Kanada, Gürcistan, İzlanda, Liechtenstein, Karadağ, Yeni Zelanda, Kuzey Makedonya, Norveç, Güney Kore, Moldova ve Türkiye yer aldı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!